Cenne związki z liści miłorzębu

Jaki jest skład chemiczny liści miłorzębu? Jest on dość dobrze przebadany, jest to mieszanina ponad 300 związków, w której dominują flawonoidy (kemferol, kwercetyna, izoramnetyna), diterpeny (glikolidy A,B,C,J) i seskeiterpeny. W standaryzowanym ekstrakcie jest 24-27% glikozydów flawonoidowych i 6% terpenoidów.

  • Związki biologicznie czynne tego ekstraktu przeciwdziałają zlepianiu się płytek krwi. Działanie antyagregacyjne ma glikolid B, który jest antagonistą PAF (czynnika zlepiania się płytek). W normalnych warunkach PAF nie ma wpływu na przepływ krwi w naczyniach,ale gdy dojdzie do uszkodzenia naczyń (udar niedokrwienny) jego stężenie rośnie.
  • Neurony są uszkodzone w wyniku działania wolnych rodnikówtlenowych, natomiast ekstrakt działa korzystnie bo zawiera dużo antyoksydantów (flawonoidy).
  • Ekstrakt z miłorzębu jest polecany w miażdżycy, zaburzeniach krążenia mózgowego i osłabieniu pamięci. Zaburzenia w obwodowym krążeniu krwi też mają wpływ na odżywienie i niedotlenienie mózgu, co z kolei odbija się na wydolności intelektualnej i życiu emocjonalnym.

 

Suplementy diety dla Ciebie, prof. Iwona Wawer, Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Wektor, str.240

Prof. dr hab. Iwona Wawer

Autor

Prof. dr hab. Iwona Wawer - chemik, profesor nauk farmaceutycznych, pracuje na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się chemią fizyczną, a więc dyscypliną wykorzystującą metody fizyki w badaniach związków chemicznych.

Autorka lub współautorka ponad 150 publikacji naukowych, kilku książek oraz portalu www.naukadlazdrowia.pl. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” 

W wolnym czasie żegluje na Mazurach. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi