Korzyści z medytacji: co mówi nauka

Medytacja staje się coraz bardziej popularna w wielu różnych środowiskach. Medytacja przez wielu jest praktykowana każdego dnia. Medytacja może przynieść sporo korzyści naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Co najważniejsze wiele korzyści płynących z medytacji zostało udowodnionych naukowo.

Czym jest medytacja?

Medytacja jest techniką, która pozwala ćwiczyć umysł i osiągnąć stan świadomości, który jest inny od tego, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Ta technika pozwala na poznanie siebie i uświadomienie własnych wzorców myślenia, czy bodźców, które skłaniają do reakcji na różne sytuacje życiowe. Jest to również praktyczny sposób na uspokojenie się i wprowadzenie w stan relaksu. Medytacja to także treningu umysłu, który umożliwia zebranie rozproszonych myśli i odcięcie się od rzeczy świata zewnętrznego. Medytować może każdy bez względu na wiek, poglądy czy przynależność religijną.

Do czego ma doprowadzić medytacja?

Ten trening ma za zadanie nauczyć nas obserwacji własnych myśli oraz odczuć bez potrzeby ich oceniania, co pozwala lepiej je ocenić. Oczywiście medytacja jak każda inna umiejętność wymaga praktyki. Celem medytacji nie powinna być próba kontroli myśli, lecz odebranie myślom kontroli nad naszym zachowaniem. Praktyka ta umożliwia wyjście poza umysł i poznanie własnej, prawdziwej natury. Niektórzy doświadczają faktu jak bardzo umysł jest niezdyscyplinowany i w trakcie medytacji walczą z gonitwą myśli, fantazji czy marzeń, a nawet halucynacji.

Jakie istnieją rodzaje praktyk medytacyjnych? Kurs medytacji

Dzięki istnieniu wielu różnych praktyk medytacyjnych każdy może znaleźć coś dla siebie. Do najczęściej praktykowanych medytacji zalicza się takie sposoby jak:

  • medytacja uważności (Mindfulness), w której trakcie całą uwagę należy poświęcić myślom, emocjom i doznaniom przechodzącym przez umysł i ciało bez ich oceny, koncentracja powinna dotyczyć oddechu,
  • medytacja z wizualizacją, czyli skupianie uwagi na wyobrażonym obiekcie,
  • medytacja z mantrą, gdzie wykorzystywane są mantry, jako obiekt koncentracji,
  • praktyka miłującej dobroci, która ma na celu wzmocnienie poczucia współczucia, akceptacji i miłości do siebie jak i do innych,
  • medytacja w ruchu, gdzie koncentrujemy się na odczuwanych doznaniach i obserwujemy w trakcie ruchu(np. spacer po lesie, joga lub nawet w trakcie zmywania naczyń),
  • medytacja transcendentalna, która jest oparta na mantrze i pozwala na usystematyzowanie praktyki.

Jakie korzyści przynosi medytacja?

Według badań uniwersytetu w Leiden w Holandii medytacja pobudza i zwiększa kreatywność, gdyż w jej trakcie uczestnik jest otwarty na wszystkie myśli i doznania, co pozwala na powstawanie nowych pomysłów. Medytacja wpływa także na to jak tworzymy nowe pomysły oraz jak doświadczamy wydarzeń w naszym codziennym życiu. Z kolei badania prowadzone przez Uniwersytet Georgetown w USA wykazały, że praktyka medytacji zmniejsza zapalne reakcje hormonalne na stres. W trakcie medytacji następuje zmniejszenie poziomu wydzielania hormonów stresu oraz redukcja stanów zapalnych. W trakcie medytacji następuje również głęboka regeneracja ciała i umysłu, dzięki czemu zyskujemy energię na cały dzień. Medytacja to także sposób na pozbycie się bólu głowy spowodowanego intensywnym myśleniem i denerwowaniem się. Według badań medytacja redukuje ilość i częstotliwość występowania migreny. Według badań praktykowanie medytacji jest także rozwiązaniem kłopotów z bezsennością i sposobem na poprawę jakości snu. Dzięki medytacji możliwe jest zmniejszenie czasu potrzebnego do zaśnięcia. Z uwagi na fakt, że medytacja redukuje stany zapalne i zwiększa odporność na wirusy i bakterie, to jest sposobem na zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób autoimmunologicznych.
Badania przeprowadzone w 2011 roku wykazały, że medytacja wywołuje zmiany w obszarach mózgu, które są połączone z pamięcią, poczuciem siebie, empatią i stresem. Zmiany te są widoczne w szarej materii mózgu.