Korzyści z medytacji: co mówi nauka

Zdawałoby się, że „nauka” i „medytacja” to dwa słowa, które nie powinny się znaleźć w jednym zdaniu. Z drugiej strony, od dawna wiadomo, że spotkanie technologii i duchowości przynosi cenne rezultaty – chociażby w medycynie. Oto najważniejsze odkrycia naukowe, dotyczące medytacji.

Korzyści neurologiczne

W 2011 r. Zoran Josipovic, specjalista od obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), stwierdził, że „badania nad medytacją, zwłaszcza te z ostatnich 10 lat, okazały się bardzo obiecujące, gdyż wykazały, iż mózg potrafi się zmieniać i optymalizować swoje działanie w sposób, który wcześniej wydawał się niemożliwy”.

W 2005 r. zbadano grupę buddyjskich mnichów i odkryto, że ich umiejętność osiągania stanu wysokiej koncentracji zależała od tego, jak duże mieli doświadczenie w medytacji. Zdolność blokowania podstawowych reakcji umysłu stanowi dowód na to, jak można wytrenować mózg. Ćwiczenie medytacji sprawia, że skomplikowane, wielozadaniowe działania stają się dużo mniej stresujące.

W 2008 r. Sara Lazar porównała mózgi osób praktykujących medytację i takich, które nigdy tego nie robiły, i odkryła różnice w grubości pewnych obszarów kory mózgowej – m.in., odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji. Jej zdaniem, medytacja wywołuje fizyczne zmiany w mózgu. Potwierdzają to badania naukowców z UCLA, opublikowane w 2012 r. U osób medytujących badacze wykryli większy stopień pofałdowania kory mózgowej, co może się wiązać z szybszym przetwarzaniem informacji. Stwierdzili też, że stopień pofałdowania jest bezpośrednio powiązany z częstotliwością i głębokością medytacji.

Korzyści emocjonalne

W 2001 r. Kishore Chandiramani przedstawił wyniki badań przeprowadzonych w pewnym brytyjskim więzieniu. Otóż więźniowie, którzy uprawiali medytację, „byli mniej podatni na depresję oraz poczucie wrogości, bezradności i beznadziei”. Podobnych obserwacji dokonano też w USA i Indiach.

W 2003 r. naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison odkryli, że u osób praktykujących medytację lewa strona przedniej części mózgu (odpowiedzialna za logiczne myślenie) jest bardziej aktywna, co wiąże się z większą stabilnością emocjonalną. Z podobnego badania, również przeprowadzonego w 2003 r., wynika, że buddyści, którzy regularnie medytują, są mniej podatni na strach, szok i złość.

Czy, medytując, możemy stać się szczęśliwsi, zwiększyć swoją zdolność koncentracji, a także zmienić mózg w sposób, który będzie obu tym rzeczom sprzyjał? Pomysł, że medytacja może poprawić samopoczucie wszystkich – nie tylko tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń psychicznych – silnie przemawia do wyobraźni badaczy. W dzisiejszym świecie bardzo się rozpowszechniło poddawanie siebie ciągłej samoocenie. Wiecznie czujemy, że nie jesteśmy tak dobrzy, jak powinniśmy.

Medytację stosuje się w tzw. Terapii Poznawczej Bazującej na Samoświadomości. Terapii tej poddawani są pacjenci, którzy nie cierpią w danym momencie na depresję, ale kilkakrotnie jej już doświadczyli. Testy sugerują, że w ten sposób można zmniejszyć ryzyko nawrotu depresji nawet o 50%.

Korzyści fizjologiczne

W 2001 r. BBC donosiła o planach wykorzystania przeciwbólowego działania medytacji u pacjentów cierpiących na HIV czy raka.

Badanie z 1999 r. wykazało, że codzienna medytacja zmniejsza ryzyko chorób serca, ponieważ redukuje poziom stresu i przeciwdziała nadciśnieniu.

W 2011 r. magazyn New Scientists informował, że istnieją twarde dowody na to, iż medytacja poprawia reakcję organizmu na szczepionki (większa liczba przeciwciał). Niektórzy przypuszczają, że na podobnej zasadzie można spowolnić działanie HIV.

W latach 2001-2009 zbadano dwie 100-osobowe grupy Afroamerykanów. W grupie, która codziennie praktykowała medytację, stwierdzono o 47% mniej zawałów, wylewów i zgonów związanych z niewydolnością układu sercowo-naczyniowego.

Przeprowadzono też wiele innych badań, dotyczących, m.in., wpływu medytacji na płodność czy astmę, postanowiłem jednak ograniczyć się tylko do tych, które wydały mi się najbardziej istotne. Na koniec chciałbym jeszcze pochwalić wszystkich, którzy ćwiczą medytację z dziećmi. Opisane wyżej przykłady dowodzą, że jest to świetny pomysł.

 

Na podst. Benefits of Meditation: Scientific Studies, Peter Hardy, Vibrat Bliss

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi