10 rzeczy, o których bogaci myślą inaczej

Według Thomasa Corleya, bogactwo ma bardzo niewiele wspólnego ze szczęściem, za to bardzo dużo z naszymi nawykami i sposobem myślenia.

Corley spędził 5 lat, badając codzienne zachowania i zwyczaje zarówno ludzi zamożnych jak i ubogich. Na tej podstawie stworzył pojęcie „nawyków bogatych”, z których wiele to po prostu sposób myślenia.

Majętni ludzie to przeważnie optymiści” – stwierdza.

Swoje spostrzeżenia opisał w książce: Rich Habits: The Daily Succes Habits Of Wealthy Individuals"  i na swojej stronie www. Osoby „bogate” definiuje jako zarabiające nie mniej, niż 160 tys. dol. rocznie i posiadające majątek netto wart co najmniej 3,2 mln dol. Z kolei „ubodzy” zarabiają nie więcej, niż 35 tys. dol. rocznie i mają najwyżej 5 tys. dol. majątku netto.

Oto 10 rzeczy, o których bogaci ludzie, wedle badań Corleya, myślą inaczej:

1. „Codzienne nawyki są kluczowe dla sukcesu finansowego”

Bogaci, którzy się zgadzają – 52%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 3%

Osoby zamożne sądzą, że złe nawyki mogą przeszkadzać w znalezieniu korzystnych możliwości, podczas gdy dobre nawyki te szanse tworzą.

2. „Amerykański sen nie jest już możliwy”

Bogaci, którzy się zgadzają – 2%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 87%

„Idea amerykańskiego snu głosi, że każdy z nas ma w sobie nieograniczony potencjał” – mówi Corley. Według jego badań, aż 94% zamożnych osób twierdzi, że elementem amerykańskiego snu jest zdobycie dużych pieniędzy i że nadal jest on możliwy.

3. „Relacje międzyludzkie są kluczowe dla sukcesu finansowego”

Bogaci, którzy się zgadzają – 88%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 17%

Bogaci nie tylko czują, że relacje są bardzo istotne dla ich sukcesu, ale również wkładają w ich utrzymywanie wiele wysiłku. Wyrabiają w sobie nawyk dzwonienia do znajomych, by składać im gratulację z okazji życiowych wydarzeń czy świąt lub po prostu spytać, co u nich.

4. „Uwielbiam poznawać nowych ludzi”

Bogaci, którzy się zgadzają – 68%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 11%

Z dbałością o relacje idzie w parze zawieranie nowych znajomości. Osoby zamożne uwielbiają spotykać nowych ludzi i sądzą, że bycie lubianym jest ważne dla odniesienia sukcesu finansowego.

5. „Oszczędzanie jest kluczowe dla sukcesu finansowe

Bogaci, którzy się zgadzają – 88%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 52%

„Bycie bogatym to nie tylko zarabianie wielkich pieniędzy” – mówi Corley. „To także oszczędzanie i gromadzenie bogactwa”. Zasadę, która nazywa „80/20”, stara się wpoić swoim dzieciom: zawsze oszczędzaj 20% swoich dochodów.

6. „Wierzę w przeznaczenie”

Bogaci, którzy się zgadzają – 10%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 90%

Osoby ubogie dużo częściej wierzą, iż np. uwarunkowania genetyczne wpływają na możliwość zdobycia fortuny i dużo rzadziej, że to my sami budujemy swą pozycję finansową.

7. „Kreatywność jest kluczowa dla sukcesu finansowego”

Bogaci, którzy się zgadzają – 75%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 11%

Podczas gdy zamożni dużo częściej wierzą, że do odniesienia sukcesu potrzebna jest kreatywność, osoby ubogie raczej przypisują to byciu „obdarzonym wysoką inteligencją”. „W moich zestawieniach możecie odnaleźć bardzo wielu bogaczy, którzy byli kiedyś dwójkowymi uczniami” – mówi Corley.

8. „Lubię (lub lubiłem/lubiłam) swoją pracę zawodową”

Bogaci, którzy się zgadzają – 85%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 2%

86% bogaczy pracowało średnio ponad 50 godzin tygodniowo (43% ubogich), a 81% z nich uważa, że dla swojej pracy robią więcej, niż jest to wymagane (17% ubogich). Zdaniem Corleya, wiąże się to z przekonaniem o znaczeniu kreatywności: „Osoby te odnajdują w sobie kreatywną pasję, która może się przełożyć na pieniądze”.

9. „Dobre zdrowie jest kluczowe dla sukcesu finansowego”

Bogaci, którzy się zgadzają – 85%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 13%

„Jedna z badanych przeze mnie osób powiedziała: „Nie mogę robić pieniędzy, leżąc w szpitalnym łóżku”” - wspomina Corley. „Bogaci uważają, że zdrowie oznacza mniej przechorowanych dni co, z kolei, przekłada się na większą produktywność i wyższe zarobki”.

10. „By stać się bogatym, podejmowałem ryzyko”

Bogaci, którzy się zgadzają – 63%

Ubodzy, którzy się zgadzają – 6%

„Bardzo wiele zamożnych osób, które badałem, posiadało firmy, które same założyły” – mówi Corley. „Ich sukces wziął się z twardej szkoły życia, którą musieli odebrać”. 27% bogatych, przyznało, że przynajmniej raz w życiu poniosło porażkę biznesową, co można porównać z 2% wśród ubogich. „Porażka jest niczym blizna na psychice. Lekcja, której nigdy się nie zapomni”.

 

Na podst. 10 Ways Rich People Think Differently, Libby Kane, Business Insider

Sieci społecznościowe

Tagi