16 podstawowych zasad, jak unikać głupoty

W początkach mojej kariery zawodowej usłyszałem od kogoś, że „nie być idiotą to odwieczna przewaga konkurencyjna”. To prawda. A im dłużej żyję, tym bardziej jestem przekonany, że rozumienie i praktykowanie garści podstawowych zasad, jak te 16 poniżej, to pewna droga do sukcesu.

1. Kończ, co zacząłeś. Po prostu rób to, co powiedziałeś, że zamierzasz zrobić. Jeżeli coś obiecujesz – dotrzymuj obietnicy.

2. Mów „dziękuję". Świat nie jest ci nic winien, więc nie zachowuj się tak, jakby było inaczej. Jeśli ktoś zrobi coś, co sprawia ci przyjemność albo jest w twoim dobrze pojętym interesie – podziękuj mu, że o tobie pomyślał.

3. Bądź punktualny. Czasami okoliczności usprawiedliwiają odstępstwo od tej zasady, lecz zazwyczaj brak punktualności sygnalizuje: wysokie mniemanie o sobie, brak szacunku i niezorganizowanie.

4. Nie popełniaj błędów gramatycznych. Jeśli ktoś nie potrafi stawiać przecinków czy prawidłowo zbudować zdania, to prawdopodobnie: a. ma braki w wykształceniu, b. nie przywiązuje wagi do szczegółów, c. nie zależy mu. Jak by nie patrzeć, błędy gramatyczne to fatalny sygnał.

5. Mów „przepraszam". Mylić się jest rzeczą ludzką. Przeprosiny pokazują, że: a. zależy ci, b. jesteś skromny, c. stać cię na samokrytykę. To niebywałe, ile może zdziałać szczere „przepraszam".

6. Działaj celowo. Możesz dryfować, w nadziei, że zdobędziesz duże pieniądze, znaczenie, miłość, przyjaźń czy trafisz na okazję. Albo możesz działać celowo. To jest twój wybór każdego dnia.

7. Pytaj „dlaczego". Najbystrzejsi ludzie na świecie wiedzą, czego nie wiedzą i nie boją się tego pokazać. Jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj „dlaczego?", aż zrozumiesz. To proste i najlepsze antidotum na brak logiki i wszelkie niejasności.

8. Milczenie jest złotem. Jeśli nie masz czegoś sensownego do powiedzenia, to nie mów. A wtedy, jeżeli przyjdzie ci do głowy coś istotnego, ludzie będą bardziej skłonni cię wysłuchać.

9. Ustal oczekiwania. Formuła jest prosta: szczęście = rzeczywistość – oczekiwania. Trudno jest zmienić rzeczywistość, Za to łatwo jest zmienić oczekiwania. Spuść nieco z tonu i wypełnij rzeczywistość szczęściem.

10. Bierz odpowiedzialność. Kochamy racjonalizować nasze winy. Miło jest grać ofiarę, ale jest to potwornie destrukcyjne, prowadzi do cynicznego i nudnego życia. Dużo lepiej jest przyznać: „to moja wina". Pozwala to zyskać kontrolę nad tym, jak zmieniamy siebie i okoliczności.

11. Mów „nie". Mówiąc czemuś „tak", mówisz „nie" czemuś innemu. Miej jasne priorytety, wykorzystuj sprzyjające możliwości i mów „nie" wszystkiemu innemu.

12. Nieustannie się ucz. Czytaj, pytaj, słuchaj. Jeśli coś jest sprzeczne z twoim punktem widzenia, drąż głębiej i dopiero wtedy pomyśl, czy to zaakceptować, czy odrzucić.

13. Stawiaj na prostotę. Małe komplikacje szybko się mnożą. Przez niewinne kłamstewko mogą cię zwolnić. Ploteczki mogą zrujnować przyjaźń, a pocałunek – małżeństwo. Wydatki tu i tam – mogą doprowadzić do bankructwa. Mając wybór, zawsze wybierz prostotę.

14. Łap dystans. Siebie oceniamy poprzez swoje intencje, ale innych poprzez ich czyny. Nie jesteś wyjątkiem. Każdy z czymś walczy, choćby w twoich oczach był ideałem.

15. Panuj nad sobą. Jak to ujmuje Warren Buffett, „Negocjacje z samym sobą rzadko prowadzą do karczemnej awantury". Otaczaj się ludźmi, którzy:

a. mówią ci, kiedy wciskasz kit albo gadasz bzdury,

b. myślą i pomagają myśleć tobie,

c. naprawdę rozumieją twoje słabości.

16. Unikaj podłego żarcia: masz tylko jedno życie, a najszybsza droga, by wyrządzić w nim wiele szkód, to stałe raczenie się upichconym w laboratorium, niby-jedzeniem, napompowanym chemikaliami i hormonami.

Prawda jest taka, że nie da się tego trzymać zawsze w 100%. A ja na pewno nie jestem wyjątkiem. W ciągu ostatnich dwóch tygodni spóźniłem się na spotkanie, troszkę plotkowałem i nie powiedziałem „przepraszam" dwóm osobom, które na to zasługiwały – a to jest tylko to, co mogę sobie przypomnieć. Niemniej cały czas się staram i zachęcam was do tego samego. Jak powiedział kiedyś Ralph Waldo Emerson, „To, co robisz jest tak głośne, że nie słyszę tego, co mówisz".

 

Na podst. 16 Basic Principles for Avoiding Stupidity, Brent Beshore, adcentur.es

 

Sieci społecznościowe

Tagi