3 ważne pytania, które trzeba zadać doradcy

Doradców inwestycyjnych są tysiące. Znalezienie odpowiedniego jest nie lada wyzwaniem. Oto trzy pytania, które ułatwią wybór tego właściwego.

1. Jaka jest wasza filozofia inwestycyjna?

To, jak doradca inwestycyjny postrzega proces inwestowania, jest najważniejszym, decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o jego dopasowanie do twoich potrzeb. Zatem, nim w ogóle zaczniesz go szukać, głęboko się zastanów, jak byś chciał, aby były zarządzane twoje inwestycje i z czym najlepiej się będziesz czuł przez długi okres.

Istnieją dwie główne strategie, jeśli chodzi o wybór inwestycji: pasywna i aktywna. Doradcy zorientowani na zarządzanie pasywne wybierają nisko kosztowe fundusze indeksowe i śledzące indeksy, giełdowe fundusze inwestycyjne (ETF-y). Takie, które załapują się na zwroty z konkretnych rynków lub zwroty uzyskiwane w segmentach rynków. Aktywna strategia polega z kolei na znajdowaniu funduszy inwestycyjnych (lub innych inwestycji) zarządzanych aktywnie. Mają one za cel dawać lepsze zwroty, niż rynek. Za te produkty będziesz ponosił wyższe opłaty, niezależnie od tego, jakie faktycznie mają wyniki

Są też dwie strategie alokacji aktywów: strategiczna i taktyczna. Strategiczna oznacza stworzenie stałej alokacji w akcje i obligacje, w oparciu o twoje indywidualne potrzeby i utrzymanie tego przez dłuższy czas, poprzez okresowe rebalansowanie, abyś osiągał założony cel. Taktyczna alokacja aktywów to aktywna strategia, która zmienia ważenie klas aktywów w oparciu o przekonanie doradcy, co do rozwoju sytuacji w przyszłości.

Te dwa wymiary inwestowania tworzą cztery inwestycyjne filozofie:

1. Pasywny wybór i strategiczna alokacja aktywów

2. Pasywny wybór i taktyczna alokacja aktywów

3. Aktywny wybór i strategiczna alokacja aktywów

4. Aktywny wybór i taktyczna alokacja aktywów

Jeśli wiesz, do której filozofii pasujesz, łatwiej ci będzie znaleźć odpowiedniego doradcę.

2. Jakie usługi zapewniacie?

Zakres usług oferowanych przez doradców inwestycyjnych jest bardzo zróżnicowany. Podstawowy podział, to porady inwestycyjne i zarządzanie pieniędzmi. Możesz wybrać doradcę, który robi jedno i drugie.

Doradztwo inwestycyjne może być, na jednym końcu spektrum, prostym udzielaniem porad online, a na drugim - może to być pełna obsługa concierge, gdzie doradca regularnie spotyka się z klientem i jest jego mentorem, jeśli chodzi o finanse osobiste.

Należy odróżnić doradztwo inwestycyjne od zarządzania inwestycjami.

Na jednym końcu spektrum zarządzania inwestycjami jest samodzielne zarządzanie, kiedy inwestuje się we własny portfel, a na drugim – sytuacja, gdy doradca w pełni zarządza twoim portfelem i go monitoruje.

Te dwa wymiary tworzą cztery rodzaje usług:

1. Proste porady i samodzielne zarządzanie

2. Proste porady i zarządzanie poprzez doradcę

3. Usługi concierge i samodzielne zarządzanie

4. Usługi concierge i zarządzanie poprzez doradcę

Jeśli wiesz, jakiej usługi szukasz, łatwiej ci będzie znaleźć doradcę.

3. Ile to kosztuje?

Koszt ma znaczenie. Doradcom trzeba płacić za ich usługi, ale nie należy przepłacać. Zastanów się, czego szukasz, a potem zobacz, ile zapłacisz za pojedyncze usługi i za obsługę całkowitą.

Inwestorzy zarządzający samodzielnie, którzy szukają ewentualnie porady, mogą rozważyć zakup usług płatnych według stawki godzinowej. Nie muszą być świadczone w okolicy.

Doradca zarządzający twoimi pieniędzmi jest wynagradzany w zależności od sumy, którą zarządza. To uczciwe podejście, bo regularnie dogląda twoich inwestycji. Uwaga: często taka opłata pobierana jest łącznie, i za doradzanie, i za zarządzanie portfelem. Jeśli szukasz porady tylko w razie potrzeby, nie płać za usługę typu concierge.

A co z wynikami?

Tu wiele zależy od przyjętej filozofii.

Pasywny doradca, który rekomenduje stałą alokację w nisko kosztowe fundusze indeksowe, w oparciu o twoje długoterminowe cele, nie kontroluje tego, co się dzieje na rynku. Rozmowa o jego wynikach jest raczej bezużyteczna.

Przeszłe wyniki mogą być dla odmiany istotne w przypadku doradcy, który próbuje pokonać rynek, stosując selekcję papierów wartościowych lub taktyczną alokację klas aktywów.

 

 

 

Na podst. 3 Big Questions to Ask an Adviser, Rick Ferri, Forbes

 

Sieci społecznościowe

Tagi