4 sposoby na to, by pary mieszkające razem chroniły swoje finanse, gdy dojdzie do zerwania

Jak pokazuje raport amerykańskiego Narodowego Centrum Statystycznego ds. Zdrowia, ponad jedna czwarta par zrywa ze sobą w ciągu pierwszych trzech lat wspólnego życia. Tymczasem, rozstanie nie tylko z partnerem, ale i ze współlokatorem, niesie ze sobą wiele kłopotów natury finansowej.

Zgodnie z ankietą przeprowadzoną w 2012 r. przez serwis rent.com, najwięcej obaw budzi oddzielanie swoich rzeczy, dzielenie się rachunkami i zobowiązaniami finansowymi oraz porządkowanie spraw związanych z wynajmowanym mieszkaniem.

Jak więc w miarę gładko przejść przez to wszystko, zwłaszcza że emocjonalnie jest już i tak ciężko?

Oto 4 wskazówki trenerki personalnej, dr Michele Callahan, które mogą pomóc parom dogadać się w kwestiach finansowych po rozstaniu:

Określcie, które z was może sobie pozwolić na przeprowadzkę. Po czasach dzielenia czynszu i innych wydatków domowych, samodzielne wynajęcie mieszkania może być sporym wyzwaniem finansowym.

Zamknijcie wspólne rachunki bankowe. Jeżeli ty i twój partner macie jakiekolwiek wspólne konta, pora sprawiedliwie podzielić zgromadzone na nich środki i je zamknąć. I pamiętaj, aby wcześniej anulować automatyczne płatności, które wychodzą z tego rachunku.

Refinansujcie wspólny dług. Jeżeli macie jakieś wspólne karty kredytowe lub używaliście jednej, indywidualnej karty, porozmawiaj z partnerem o tym, kto jest odpowiedzialny za które opłaty, abyście mogli spłacić salda albo sprawiedliwie podzielić się zadłużeniem.

Sprzedajcie rzeczy, których nie da się podzielić. Jedno z was może się zgodzić na odkupienie od drugiego udziału w wartości danego przedmiotu albo możecie wymienić się rzeczami o podobnej wartości. Jeżeli nie możecie dojść do porozumienia, sprzedajcie dany przedmiot i podzielcie otrzymane zań pieniądze. Może to też np. być istotne w przypadku samochodu, jeżeli miesięczne koszty jego posiadania przekraczają możliwości każdego z was.

 

Na podst. 4 Ways Cohabiting Couples Can Protect Their Finances When They Break Up, Megan Durisin, Business Insider 

Sieci społecznościowe

Tagi