4 sposoby ochrony finansów par, które zamieszkały razem

Mieszkanie z partnerem bez ślubu jest teraz bardziej popularne, niż kiedykolwiek. Ale przyjemność wspólnego mieszkania może powodować, że pary zapominają o ważnych sprawach finansowych.

Tymczasem, trzeba nie tylko zarządzać wspólnymi finansami, ale także przygotować się na możliwość, że para się rozpadnie.

„Trenerka życia”, dr Michelle Callahan, która gościła w programie Oprah Winfrey, wyjaśnia, jak każdy partner może chronić swoje finanse, na wypadek, gdyby para znalazła się w sytuacji kryzysowej. Oto rady dr Callahan:

Dopisz się do wynajmu. Po zerwaniu z partnerem w lepszej sytuacji jest ten, na kogo wynajmowane jest mieszkanie. Jeśli wpisane są dwie osoby, mają jednakowe szanse, by zarzymać mieszkanie i odnowić umowę.

Stwórz swój osobisty budżet. Zanim wynajmiesz mieszkanie i zapłacisz kaucję, stwórz miesięczny plan wydatków, uwzględniający czynsz, opłaty za media i tym podobne pozycje, które będziesz w określony sposób regulować. Nie zapominaj o wydatkach na ruchomości, takie jak np. nowe meble.

Kupuj przedmioty indywidualnie. W ten sposób, w sytuacji, gdy dojdzie do zerwania z osobą, która nie zapłaciła za telewizor czy łóżko, masz do tych rzeczy prawo. Można też po zerwaniu wymienić się przedmiotami, za które się zapłaciło.

Zachowaj dokumentację finansową: rachunki, wyciągi bankowe, wyciągi z kart kredytowych, dziennik wspólnych wydatków i zakupów, aby łatwiej było podzielić majątek. 

 

Na podst. 4 Ways Couples Can Protect Their Finances When They Move In Together, Megan Durisin, Business Insider

Sieci społecznościowe

Tagi