4 wskazówki Warrena Buffetta na temat długookresowego inwestowania

Warren Buffett, przed opublikowaniem swego corocznego listu do akcjonariuszy, zamieścił w Fortune jego skrót, z którego wynikają 4 wskazówki dla inwestorów długoterminowych.

Oto one:

1.Angażuj się w nisko kosztowe fundusze, naśladujące indeks S&P 500.

Buffett wielokrotnie to podkreśla. Nie staraj się wybierać spółek, których notowania pójdą w górę, tylko trzymaj akcje wielu firm, które łącznie będą zwyżkować. „Tani fundusz, powiązany z indeksem S&P 500, dobrze się przysłuży każdemu inwestorowi".

„W XX w. Dow Jones Industrial Average wzrósł z 66 do 11 497 punktów, wypłacając rosnący strumień dywidend. W XXI w. będziemy tu świadkami dalszych zysków, niemal na pewno solidnych".

Buffett pisze, że, na wypadek swojej śmierci, pozostawił instrukcje, jak inwestować pieniądze przeznaczone dla jego żony: 10 proc. w krótkoterminowe obligacje rządowe i 90 proc. w bardzo tanie fundusze śledzące indeks S&P. Sugeruje fundusz indeksowy Vanguarda.

Dodaje, że jest przekonany, iż długookresowe wyniki takiego inwestowania „będą lepsze, niż te, które osiąga większość inwestorów, zatrudniających wysoko opłacanych menedżerów".

2. Ignoruj prognozy dotyczące krótko- lub długookresowych zmian cen. Koncentruj się na produktywności aktywów.

Nawiązując do dwóch bardzo opłacalnych inwestycji, które poczynił w ostatnich kilkudziesięciu latach, Buffett stwierdza, że ignorował to, jak na nie wpłynie koniunktura gospodarcza. Patrzył natomiast na przyszłą produktywność nabywanych aktywów: farmy w Nebrasce i nieruchomości w pobliżu Nowego Jorku.

Przez lata zadawał sobie pytania: Czy ceny kukurydzy wzrosną? Czy wzrośnie cena metra kwadratowego w budynkach, w które zainwestowałem? W obu przypadkach odpowiadał twierdząco.

W przypadku każdej inwestycji, kluczowe jest zrozumienie produktywności danego aktywa, a nie analizowanie, czy jego cena w najbliższych latach pójdzie w górę.

3. Ignoruj otoczenie makroekonomiczne i polityczne.

Buffett stwierdza, że gdy on i jego partner Charlie Munger kupują akcje, myślą o nich jako o „małej części przedsiębiorstwa" i próbują znaleźć motor przyszłych zysków, w najbliższych 5-10 latach. „Nigdy nie zrezygnowaliśmy z atrakcyjnego zakupu z powodu otoczenia makroekonomicznego lub politycznego" – pisze.

Nigdy też nie martwił się cenami nieruchomości lub akcji podczas recesji w 2008 r. i 2009 r. „Czy ktoś naprawdę wierzy, że ziemia rozstąpi się i pochłonie wielce produktywne aktywa i nieograniczoną pomysłowość Amerykanów?".

4. Rób możliwie jak najmniej inwestycji.

Inwestorzy są często nadmiernie aktywni. Próbują tanio kupować i drogo sprzedawać. Ale częste transakcje obniżają długookresowe zyski.

„Zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni inwestorzy są ponaglani, aby byli aktywni, przez tych, którzy zarabiają na poradach lub transakcjach. W efekcie, opłaty są bardzo duże, co rzutuje na zyski. Ignoruj rady, utrzymuj jak najniższe koszty i traktuj inwestycje w akcje jak w gospodarstwo".

Więcej porad Buffetta oraz wpisy na blogach, dotyczące jego listu do akcjonariuszy, można znaleźć na stronie MoneyBeat The Wall Street Journal.

 

 

Na podst. Four Long-Term Investing Tips From Warren Buffett, Maureen Farrell, The Wall Street Journal

Sieci społecznościowe

Tagi