5 cech świetnego doradcy finansowego

Jeśli lubisz wino, prawdopodobnie cenisz je za inne cechy, niż ja. Nic w tym złego. Może zwracasz uwagę na etykietę, cenę, zapach, smak, a nawet winnicę, z której pochodzi. Jeśli ci się spodoba, bierzesz je. Jeśli nie, to nie. Do doradców finansowych można podchodzić podobnie. Znam bardzo drogie wina, które są do niczego. I znam bardzo drogich doradców finansowych, którzy też są do niczego. Znam bardzo młode wina, które są dobre. Znam też bardzo młodych doradców, którzy są dobrzy. Cena i czas „leżakowania" nie są w tej branży cechami, jakich się szuka, jednak dla wielu doradców są to główne ich atuty przetargowe. Każdy powinien mieć eksperta, który pomagałby mu w sprawach pieniędzy. Jednak to nie znaczy, że każdy musi mieć kogoś pasującego do formalnej definicji doradcy finansowego. Większość ludzi po prostu potrzebuje jakiejś pomocy. Dlatego tacy jak Dave Ramsey, Suze Orman, Clark Howard i ja mają pracę. Naszym głównym celem jest pomaganie, by ludzie zaczęli oszczędzać czy inwestować. Oto wskazówki, jak wybrać dobrego doradcę finansowego, który jest tak ważny dla waszej przyszłości:

1. Wiedza. Ogromna większość osób z branży finansowej nie ma pojęcia, co robi. Całkiem niedawno kot imieniem Orlando miał lepsze wyniki, niż wielu brytyjskich doradców inwestycyjnych. Nikt nie wie, jak zachowa się rynek. Niektórzy mogą mieć teorię, dlaczego giełda idzie w górę lub w dół, ale w rzeczywistości nie mają pojęcia. Doradcy finansowi lubią porównywać się do lekarzy, ale, mam nadzieję, że lekarze w swojej pracy nie opierają się równie często, jak oni, na zgadywaniu. Prawdziwym zadaniem doradcy finansowego jest spowodować, by klienci jak najlepiej sobie radzili, gdy rynek zwyżkuje i przetrwali, gdy jest bessa. Jeśli ktoś mówi ci coś innego, to kłamie. Pierwsza cecha powinna prawdopodobnie brzmieć „pokora idąca w parze z wiedzą". Niektórzy starają się zdobyć zaufanie, udając wszechwiedzących. To zła droga, czego dowodzi Orlando.

2. Czujność. Nikt nie lubi być ignorowany. Przypadkowo nie oddzwoniłem. Przypadkowo nie odpowiedziałem na maile. Czy to oznacza, że jestem kiepski w obsłudze klienta? Niektórym może się tak wydawać. Bez względu na sektor, obsługa klienta jest bardzo ważna, ale czasem popełnia się błędy. Jeśli w grę wchodzą wszystkie pieniądze, jakie zdołałeś zaoszczędzić, można się zestresować, gdy ktoś nie oddzwania. Powinieneś spotykać się z doradcą co najmniej raz w roku. Odpowiedzialność za ustalanie takich spotkań leży po obu stronach.

3. Umiejętność nauczania. Czy wiesz, co to jest Amerykański Kwit Depozytowy (ADR)? Nie? Nie jesteś w mniejszości. Jeśli wystarczająco długo pracujesz z dobrym doradcą, dowiesz się takich rzeczy od niego. Masz doradcę finansowego od 5 lat, ale niczego się od niego nie nauczyłeś? To źle. Upewnij się, czy dzięki współpracy ze swoim doradcą jesteś lepszym inwestorem.

4. Wyczulenie na ryzyko. Zacząłem inwestować bardziej ryzykownie, gdy przestałem lokować pieniądze innych ludzi. Nigdy nie chciałem, by moja osobista tolerancja ryzyka, wypracowana przez lata badań i doświadczeń, kłóciła się z tolerancją ryzyka moich klientów. W inwestowaniu najbardziej nie lubię tego, że jeśli doradca się pomyli, to cierpi tylko klient. Należy dyktować kierunek własnych inwestycji, pozwalając doradcy dokładnie mierzyć naszą tolerancję ryzyka.

5. Rozsądne opłaty. W branży planowania finansowego uważa się, że jedynym sposobem zapewnienia obiektywnej porady jest ograniczenie wynagrodzenia do stałej opłaty. To błąd. Sprzedawca otrzymujący prowizję nie jest z natury stronniczy. Nie można typować oszustów, patrząc jedynie na to, jak ktoś jest wynagradzany. Wystarczy upewnić się, że opłaty poobierane przez twojego doradcę są rozsądne.

Z potencjalnym doradcą należy przeprowadzić „rozmowę kwalifikacyjną", a nie tylko ślepo podążać za osobą, którą rekomenduje kolega. Kocham moich przyjaciół, ale nie cierpię niektórych win, które polecają. Spróbuj ocenić te 5 cech podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powinieneś być traktowany tak, jak chcesz być traktowany przez kogoś, kto wie, co robi, zna twoją tolerancję ryzyka i pobiera umiarkowane prowizje.

 

Na podst. 5 qualities that make a great financial advisor, Peter Dunn, Pete the Planner

Sieci społecznościowe

Tagi