6 najbardziej popularnych sposobów na popełnienie finansowego samobójstwa

Błędy są czasem bardziej pouczające, niż sukcesy. Mary Hunt, założycielka Debt-Proof Living, w swojej książce „Przewodnik emerytalny dla inteligentnych kobiet”, opowiada, czego nie powinniśmy robić ze swoimi pieniędzmi.

Oto, jak ludzie najczęściej szkodzą swojej finansowej przyszłości:

1. Życie na kredyt. Hunt uważa, że niezabezpieczony dług, jak obciążenie karty kredytowej, kredyt konsumpcyjny czy studencki, przypomina raka. Na początku jest mały, ale potem zaczyna rosnąć. „Jeśli nie potraktujemy go agresywnie, może przejąć kontrolę i zamienić nasze życie w piekło”.

2. Życie ponad stan. Jeśli wydajesz więcej, niż zarabiasz, tylko po to, aby zachować pozory, zmierzasz ku finansowej katastrofie. Za to życie „poniżej stanu” i odkładanie co miesiąc drobnych sum to prosta droga do bezpieczeństwa i szczęścia.

3. Zastawianie domu. Jeśli zastawiasz swój dom, aby mieć pieniądze na duże wydatki, takie, jak ślub czy czesne za studia, a nie możesz sobie poradzić ze spłatami, to możesz go stracić, bo przejmie go bank.

4. Obrabowywanie konta emerytalnego. Wyciąganie pieniędzy przeznaczonych na emeryturę nie tylko hamuje wzrost twojego konta, ale może też sprawić, że ucierpisz powodu podwójnego podatku. „Nie traktuj konta emerytalnego jak płynnego aktywa” - radzi Hunt. „To zamrożone aktywo i na razie nie masz do niego dostępu”.

5. Zaciąganie kredytu na edukację dzieci. Cel może być szczytny, jednak z tego powodu mniej środków odkładasz na swoją emeryturę. Na dłuższą metę, nie jest to prezent, który chciałoby się dać swojemu dziecku.

6. Odkładanie na później. Możesz się przed sobą tłumaczyć, że nie oszczędzasz jeszcze na emeryturę, bo jesteś młody i biedny, ale w ten sposób tracisz okazję do skorzystania z mocy procentu składanego. „Jeśli marnujesz czas, marnujesz pieniądze” - pisze Hunt.

 

 

 

Na podst The 6 Most Common Ways People Commit Financial Suicide, Jenna Goudreau, Business Insider

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi