6 wskazówek finansowych dla zapominalskich

Możemy mieć jak najlepsze intencje, ale czasami nasza pamięć potrafi zrujnować każdy wysiłek, by zaoszczędzić więcej.

Takie zapominalstwo może wyrządzić naprawdę poważne szkody. Na przykład, jeśli ktoś ciągle zapomina o płaceniu rachunków, musi się potem liczyć nie tylko z karami finansowymi, ale i z obniżeniem swojej zdolności kredytowej. A to oznacza wiele niedobrych konsekwencji, między innymi, wyższe oprocentowanie czy prowizje w przypadku zaciągania niektórych pożyczek.

Oto wskazówki dla wszystkich, którzy bywają zapominalscy:

Zautomatyzuj płatności

Jeśli, podobnie jak większość, jesteś zmuszony co miesiąc przelewać pieniądze na kilka kont (oszczędnościowe, inwestycyjne itp.), spraw, aby życie było prostsze i stwórz schemat tych płatności. Dzięki wdrożonej, automatycznej procedurze, zawsze w pierwszej kolejności będziesz opłacał to, co najważniejsze, a do tego, o niczym nie zapomnisz.

Stosuj przypomnienia Mint

Zarejestruj się w darmowej aplikacji Mint, by wygodnie zarządzać swoimi pieniędzmi przez internet, ustawiać powiadomienia i przypomnienia. Program oferuje ponad 20 różnego typu powiadomień. Wyśle ci np. maila lub sms-a, jeśli przekraczasz ustalony przez siebie budżet, spóźniasz się z płaceniem rachunków, masz mało środków na koncie i tak dalej.

Ustal swój dzień spłaty rachunków

Jeśli nie chcesz polegać na powiadomieniach Mint, możesz użyć innego, prostego sposobu – ustal konkretny dzień w miesiącu na regulowanie rachunków. Zaznacz go w kalendarzu i porozmawiaj z firmami, które wystawiają ci rachunki lub np. są z twoimi pożyczkodawcami, aby odpowiednio przesunęły terminy spłat.

Korzystaj z kalendarzy cyfrowych

Poświęć nieco czasu podczas weekendu i zorganizuj swój kalendarz w Outlooku, Google czy gdziekolwiek indziej, zaznaczając istotne daty. Ustal dni, w których sprawdzasz, ile pieniędzy masz przeznaczyć na poszczególne konta, jaka jest twoja zdolność kredytowa, dni, kiedy opłacasz ubezpieczenie, podatki i wykonujesz inne ważne czynności finansowe.

Sprzedawaj niepotrzebne rzeczy

Różne graty łatwo się gromadzą. Dobrze jest zmniejszyć ten bałagan, sprzedając niepotrzebne już rzeczy przez serwisy internetowe, takie jak Craiglist czy Amazon. Zapominalskim ciężko jest pamiętać o tym, co mają, jeśli tego nie widzą. Mając mniej rzeczy, będziesz widział, czym dysponujesz i zaczniesz z tego korzystać.

Przeglądaj swoje abonamenty

Przyjrzyj się wykupionym przez siebie abonamentom: czy naprawdę oglądasz te wszystkie kanały w pakiecie z kablówki, korzystasz z tej drogiej karty na siłownię? Zastanów się nad bardziej przyjaznymi dla budżetu i bardziej ci odpowiadającymi rozwiązaniami. Zapominalscy często pozostawiają aktywne abonamenty czy subskrypcje, nie kłopocząc się ich zlikwidowaniem, Zacznij więc od zamknięcia niepotrzebnych rachunków.

 

Na podst. 6 Personal Finance Tips For Forgetful People, Emily Co, www.savvysugar.com

 

Sieci społecznościowe

Tagi