9 pytań, które powinieneś sobie zadać, zanim kupisz swój pierwszy dom

Recesja ostudziła marzenia o posiadaniu domu, ale większość Amerykanów nadal twierdzi, że planuje go kupić. Niedawne załamanie na rynku mieszkaniowym pokazało jednak, że taki nabytek nie jest dla każdego. To długoterminowe zobowiązanie, wymagające silnej pozycji finansowej i realizacji we właściwym czasie. Eksperci radzą: zanim kupisz swój pierwszy dom i weźmiesz kredyt hipoteczny, zadaj sobie 9 pytań.

1. Dlaczego chcesz kupić dom?

To absolutnie podstawowe pytanie, zanim jeszcze zaczniesz sprawdzać swoje możliwości. Jakie będzie przeznaczenie domu? Chcesz w nim mieszkać, czy go wynająć? Wiesz, na jakim etapie życia jesteś? Odpowiedź na te pytania pomoże ci określić strukturę pożyczki i powierzchnię domu, dopasowaną do krótko- i długoterminowych rodzinnych planów.

2. Na co możesz sobie pozwolić (sensownego)?

Zanim wybierzesz dom z 2 lub 3 sypialniami, zorientuj się, na co możesz sobie pozwolić. Sporządź wykaz swych dochodów, kosztów, aktywów, oszczędności i wierzytelności. Gdy już wiesz, na czym stoisz, spotkaj się z doradcą finansowym, pokaż mu przepływy pieniężne w okresach miesięcznych i kwartalnych, a on wyliczy ci, czy stać cię na dom za 500 tys. dol. czy za 200 tys.

3. Czy uwzględniłeś wszystkie ukryte koszty?

Załóżmy, że kupujesz dom na wynajem i liczysz na 2500 dol. miesięcznych wpływów. Rata kredytu wynosi 2300 dol. Teoretycznie, opłaci ci się, ale czy uwzględniłeś wszystkie bieżące koszty, takie jak podatek od nieruchomości, jej ubezpieczenie, opłaty dla agencji nieruchomości, koszt ewentualnej sprzedaży domu oraz jego utrzymania i konserwacji? Może się okazać, że do 2300 dol. musisz dodać co miesiąc kolejny tysiąc lub więcej.

4. Do jakiego typu pożyczki się kwalifikujesz?

Bank, przyznając ci kredyt hipoteczny, sprawdzi twoją historię finansową, spłaty innych pożyczek, formę zatrudnienia i deklaracje podatkowe z dwóch lat. Kupujący dom po raz pierwszy mogą ubiegać się o pożyczkę z Federal Housing Administration. Tu wymaga się tylko 3,5% wkładu własnego. Ale jeśli nie masz co najmniej 20% wkładu, powinieneś poważnie przemyśleć, czy w ogóle możesz sobie pozwolić na dom.

5. Jak będzie wyglądać twoje życie za pięć lat?

Chociaż finansowo możesz być gotowy na zakup domu, może to nie mieć sensu z powodu twojej aktualnej ścieżki kariery i innych relacji. Czy jest szansa, że ty (albo twój partner czy partnerka) będziesz w najbliższym czasie przeniesiony do innego biura, w innym mieście? Kupowanie domu dlatego, że stopy procentowe są niskie, może być świetną inwestycją. Lecz czy na pewno chcesz w to wchodzić? Dom to jedna z najdroższych inwestycji w całym twoim życiu, obok oszczędzania na emeryturę.

6. Czy jesteś gotów osiąść w jednym miejscu na najbliższe kilka lat?

Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu 5 lat przeniesiesz się w inne miejsce, nie kupuj domu. Lepiej go wynajmuj, bo koszty obsługi transakcji sprzedaży jednego domu i nabycia drugiego będą wyższe od tego, co zapłacisz w ramach czynszu.

7. Jakiego sąsiedztwa oczekujesz?

Jeśli jesteś młody, pasuje ci centrum miasta. Ale po założeniu rodziny ważniejsza może być jakość lokalnych szkół, dostęp do parków publicznych i bezpieczna okolica. Wybierz kilka lokalizacji, którymi jesteś zainteresowany i przeglądaj domy w twoim przedziale cenowym. Daj sobie rok na to, by sprawdzić tak wiele opcji, jak tylko się da.

8. Czy masz dobrego agenta nieruchomości?

Dobrze jest zrobić mini wywiady z kilkoma pośrednikami w handlu nieruchomościami, aby porównać prowizje i dostęp do ofert. Wielu ludzi popełnia błąd, zatrudniając przyjaciela lub krewnego, który nie zna danej okolicy.

9. Czy zakup domu nie ograniczy cię finansowo w innych obszarach?

Trzeba rozważyć, czy jesteś w stanie wziąć na siebie kolejne zobowiązanie finansowe, bez szkody dla innych wydatków. Kupując dom, nie należy rezygnować z odkładania na emeryturę. Zastanów się, czy nie będziesz miał problemów ze spłatą kredytu samochodowego lub karty kredytowej, i czy nie będziesz musiał zrezygnować z różnych, ważnych dla ciebie przyjemności.

 

 

Na podst. 9 Questions To Ask Before Buying Your First Home, Lydia Dallett, The Business Insider

 

Sieci społecznościowe

Tagi