Algorytmy coraz częściej będą myśleć za nas

Handel na Wall Street i ruch w internecie są w dużym stopniu zdominowane przez boty. Relacje ludzi z tymi programami będą ewoluować.

Na giełdzie w Nowym Jorku maszyny podejmują decyzje w zaledwie 740 nanosekund – to szybciej, niż człowiek jest w stanie cokolwiek pomyśleć.

„Żyjemy w świecie, w którym, tworząc równania dotyczące kupna i sprzedaży, należałoby uwzględniać prędkość światła” – stwierdził Sean Gourley, założyciel i dyrektor technologiczny firmy Quid, podczas niedawnej konferencji Structure Data.

Według niego, nie tylko większość handlu na rynkach, ale i większość ruchu w internecie odbywa się z udziałem botów. W czasie, gdy strona internetowa się ładuje, sprawdzają one, gdzie znajduje się użytkownik, co lubi i jakie reklamy powinny mu się wyświetlić na ekranie. Algorytmy coraz bardziej rządzą światem. Jako że stają się coraz bardziej inteligentne, nasze relacje z nimi będą ewoluować.

Zdaniem Gourleya, ludzie już pełnią „w oczach” botów dwojaką rolę: są produktami lub właścicielami. Produktami jesteśmy np. wtedy, gdy korzystamy ze stron takich, jak Facebook, a algorytmy dopasowują do nas odpowiednie reklamy. A właścicielami jesteśmy wówczas, kiedy stajemy się subskrybentami serwisu, który oferuje nam treści, jakie najchętniej byśmy zobaczyli albo automatycznie wykonuje za nas zadanie.

Mamy też dwie rozwijające się kategorie: służący i sternik. Wkrótce możemy zacząć służyć botom do realizowania niektórych drobnych zadań, których one same nie potrafią wykonać. Jak to ujął Gourley, zostaniemy „technosłużącymi”. Jako sternicy, używać będziemy algorytmów do rozwijania własnych umiejętności,

Wiemy już, że boty mogą narobić szkód. Czy to np. poprzez przypadkowy błąd, uderzający w giełdę, czy też celowe sianie propagandy na Twitterze. Ludzkość stanie przed wyzwaniem, jakim będzie odróżnianie algorytmu od tego, co jest działaniem człowieka.

 

Na podst. Algorithms will do more and more of the thinking in the world, Signe Brewster, GIGAOM 

Sieci społecznościowe

Tagi