Budżet jako źródło informacji o finansach osobistych

Zajmijmy się świadomym kształtowaniem i kontrolowaniem finansów osobistych i wszystkich elementów, które na nie wpływają. Proces ten to planowanie finansów osobistych i konfrontacja z rzeczywistością. W ten właśnie sposób powstaje nasz własny budżet domowy – czyli plan, realizacja i kontrola dochodów i wydatków oraz panowanie nad aktualnym majątkiem osobistym.

Kontrolując budżet, rozwiniesz swoją świadomość dotyczącą sytuacji finansowej: dochodów, wydatków, nawyków, będziesz mógł inaczej zarządzać swoimi finansami.

Budżet ułatwi Ci życie, rozjaśni przyszłość – Twoją i Twoich dzieci. Sposoby wyjścia z kłopotów finansowych są prostsze, niż wydaje się to większości ludzi.

Budżet ułatwi Ci kontrolę finansów osobistych poprzez racjonalizowanie wydatków. Ujawni on, że nie wszystkie wydatki pomniejszają Twoje możliwości finansowe, wręcz przeciwnie, odkryje przed Tobą tajemnice zamiany wydatków na inwestycje.

Prowadzenie budżetu pozwoli Ci ustalać jasne cele i planować wszystkie operacje finansowe, dostosowując je do bieżącej sytuacji życiowej.

Mechanizmy funkcjonowania rynku finansowego staną się dla Ciebie zrozumiałe. „Zapędzisz’ swoje pieniądze do pomnażania dochodów i zwiększania Twojego majątku.

 

 

Źródło: Lipiński Marek, Organizowanie i planowanie własnych finansów, wyd. Helion, Gliwice 2009.

Marek Lipiński

Autor

Wiodący w Polsce ekspert w dziedzinie finansów osobistych, doświadczony analityk finansowy i znawca rynków inwestycyjnych. Twórca unikalnego oprogramowania dla zarządzania prywatną zamożnością.

Popularny doradca, który zorganizował ponad 50 konferencji dla klientów indywidualnych na temat finansów osobistych i uznany szkoleniowiec dla branży finansowej, który przeszkolił ponad 1500 specjalistów z zakresu rozwiązań finansowych, doradztwa dla klientów i procesu sprzedaży.
Wykładowca wielu uczelni w Polsce.

Absolwent  Szkoły Głównej Handlowej na Wydziale Ekonomika Produkcji, ze specjalizacją Budownictwo i Inwestycje.

Miłośnik książek z dziedziny filozofii,medycyny i ekonomii. Człowiek, który lubi ludzi.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi