Bulion rybny św. Hildegardy z Bingen

Dziś bulion rybny z okonia. Bardzo smaczna i pożywna zupa, obok rosołu moja ulubiona. Nie wymaga wiele pracy, najważniejsze są tutaj – jak zwykle zresztą – naturalne i zgodne z zaleceniami Mniszki produkty. Jeśli uda Wam się kupić okonia i bulwę kopru włoskiego zwanego również fenkułem, a w domu macie Hildegardowe przyprawy, koniecznie musicie zabrać się do gotowania.

Składniki: 1 kg okonia (mogą być odpady: kręgosłup, głowy, ogony – warto je gotować zawinięte w gazę, żeby potem bez problemu wyjść z zupy), ok. 1 i 1/2 litra wody, 1 bulwa kopru włoskiego, 1-2 marchewki, 2-3 pietruszki, 3 cebule, 1-2 ząbki czosnku, 1/2 korzenia małego selera, można też dorzucić kawałek selera naciowego, 2 liście laurowe, 1 łyżeczka bertramu, po pół łyżeczki hyzopu i macierzanki, 3-5 ziaren pieprzu kubeba, sól kamienna i sok z cytryny do smaku.

Rybę dokładnie płuczemy w zimnej wodzie (z głów usuwamy skrzela, jeśli sprzedawca tego nie zrobił). Bulwę kopru kroimy w ćwiartki, marchewki i pietruszki myjemy i kroimy na kawałki, cebulę i czosnek przekrawamy na pół, korzeń selera tniemy w drobną kostkę. Wszystko to wraz z listkiem laurowym, zielem angielskim, bertramem, hyzopem i macierzanką oraz łyżeczką soli wrzucamy do garnka i gotujemy na dużym ogniu. Zbieramy pianę, redukujemy ogień i przez około trzydzieści minut gotujemy wywar bez przykrycia. Całość odcedzamy (można go przetrzeć przez sito), ponownie umieszczamy w garnku i gotujemy kolejne 30 minut, do momentu aż zredukuje swoją objętość o około 1/3. Na koniec doprawiamy sokiem z cytryny.

Bulion można zamrozić.

Jeśli wkroimy do zupy ugotowane warzywa (zamiast ziemniaków św. Hildegarda poleca pasternak), posypiemy koperkiem i zabielimy śmietaną otrzymamy pyszną zupę rybną.

 

Źródło: http://www.hildegarda.edu.pl/bulion-rybny/

Sieci społecznościowe

Tagi