Bulletproof coffee - a co to takiego?

Za propagatora takiej kawy uchodzi Dave Asprey – amerykański bloger piszący o zdrowym odżywianiu. Kilka lat temu był on na wycieczce w Tybecie, gdzie zauważył tubylców pijących herbatę z masłem z mleka jaków. Zafascynował go ten zwyczaj i postanowił przenieść go na amerykański grunt, gdzie herbatę zastąpił kawą, a masło z mleka jaków na zwykłe krowie masło z dodatkiem zdrowych tłuszczy. Tak powstała bulletproof coffee.

Składniki:

Całość należy zblendować lub zmiksować na gładką konsystencję i gotowe! Szybkie i zdrowe śniadanie dla tych, którzy mają mało czasu i potrzebują kofeinowo - energetycznego kopa lub dla tych, którzy mają więcej czasu, ale walczą z nadprogramowymi kilogramami.

Czy to na pewno jest zdrowe?

Kawa w rozsądnych ilościach ma same pozytywne właściwości. Tłuszczu również nie należy się bać. Mało tego, najgorszym rozwiązaniem jest jego duże ograniczenie. W tłuszczu (a nie w wodzie) rozpuszczalne są niektóre witaminy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku mężczyzn tłuszcz jest też konieczny do produkcji testosteronu. Ważne jest to, żeby pochodził on z dobrego źródła. Masło klarowane i olej kokosowy jest zaś jak najbardziej w porządku. Jedyna wada kuloodpornej kawy jest taka, że poza energią i zdrowymi tłuszczami, nie dostarcza ona białka oraz witamin i minerałów, które byłby zawarte np. w kanapce z grillowanym kurczakiem i warzywami. W tym przypadku należy więc pamiętać, żeby zbilansować kolejne posiłki i umieścić w nich to, co nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Kawa ta może mieć ona właściwości odchudzające, jeżeli zastąpi nam śniadanie. Za otyłość i nadwagę w największej mierze odpowiada nadmiar węglowodanów (czyli np. pieczywa, makaronu, cukru i wszelkich słodyczy). Spożywanie tłuszczu ma mniejszy wpływ na przyrost tkanki tłuszczowej, niż np. zjedzenie o jednej kajzerki za dużo. Według badań, jedną z najbardziej skutecznych diet jest taka, która ogranicza właśnie węglowodany, a jednocześnie zachowuje ten sam poziom spożycia tłuszczu i białka. W taką strategię dietetyczną wpisuje się właśnie powyższa kawa. Poza dostarczeniem energii, spożycie tłuszczu z samego rana powoduje mniejsze łaknienie w ciągu dnia, co przekłada się na mniejszą chęć podjadania. Jeżeli ktoś ma zatem trochę silnej woli, to w połączeniu z kuloodporną kawą może osiągnąć sukces w gubieniu niechcianych kilogramów.

 

Źródło: kawowy.guru

https://produktybenedyktynskie.com/p176,kawa-sniadaniowa

Sieci społecznościowe

Tagi