Chcesz chronić swój mózg przed demencją? Biegaj i podnoś ciężary

Wieloletnie badanie wpływu stylu życia na przewlekłe choroby, przeprowadzone w Walii, wykazało, że systematyczne ćwiczenia mogą być jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania demencji.

„Badanie to pokazało, że zdrowy styl życia przynosi zaskakująco duże korzyści dla zdrowia. Zdrowe zachowania wywierają o wiele bardziej pożyteczny wpływ, niż jakiekolwiek leczenie lub procedury profilaktyczne” – mówi Peter Elwood, główny autor badania.

Naukowcy odkryli, że ryzyko wszystkich chorób przewlekłych, w tym demencji, redukuje pięć najważniejszych czynników: regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, niska masa ciała, niewielkie spożycie alkoholu i niepalenie. Ludzie stosujący się do wybranych 4 z tych zasad, byli o 60 proc. mniej narażeni na demencję lub spadek zdolności poznawczych i o 70 proc. mniej narażeni na cukrzycę, choroby serca lub udar mózgu, w porównaniu z osobami, które nie stosowały się do żadnej z tych reguł.

Najsilniejszy związek dotyczył demencji i ćwiczeń. Elwood podkreśla jeszcze, że generalnie zdrowy styl życia jest ważniejszy, niż jakikolwiek pojedynczy czynnik. Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej może być jednym z najprostszych sposobów na poprawę ogólnego stanu zdrowia. To tylko 30 minut ćwiczeń, pięć dni w tygodniu, a korzyści są znaczące.

Naukowcy odkryli, że chociaż w ostatnich 35 latach spadła liczba palaczy, nie przybyło osób prowadzących zdrowy styl życia. Jest to zgodne z innymi badaniami, które wykazały, że mniej niż 1 proc. ludności Walii stosuje się do wszystkich pięciu zaleceń, a 5 proc. nie stosuje się do żadnego.

„Gdyby uczestników badania 35 lat temu poproszono o przestrzeganie tylko jednego dodatkowego, zdrowego zachowania i tylko połowa spełniłaby tę prośbę, mielibyśmy o 13 proc. mniej przypadków demencji, o 12 proc. mniej zachorowań na cukrzycę, o 6 proc. mniej chorób naczyniowych i o 5 proc. mniej zgonów” – wylicza Elwood.

 

Na podst. Want to save your brain from dementia? Hit the treadmill and pump some weights, David Gutierrez, NaturalNews

Sieci społecznościowe

Tagi