Chcesz żyć dłużej? A o ile lat jest starsza od ciebie twoja mama?

Wiek matki w chwili porodu wywiera ogromny wpływ na długowieczność jej dziecka. Badacze prześwietlili informacje zgromadzone w ramach spisów powszechnych, bazy danych opieki społecznej i archiwa genealogiczne. Na tej podstawie, wyłuskali 198 amerykańskich stulatków, urodzonych w latach 1890-1893.

Okazało się, że dzieci urodzone, gdy ich matki liczyły sobie mniej niż 25 lat, miały niemal dwa razy większe szanse, że dożyją do setki, niż te urodzone przez matki starsze. Wiek ojca wydaje się w tym wypadku nie mieć znaczenia.

Wykryto też inne czynniki, które mogą mieć wpływ na długowieczność, jak np. dorastanie w zachodniej części USA, dorastanie na farmie i bycie pierworodnym. Jednak, zdaniem badaczy, wiek matki wydaje się ważniejszy, niż jakikolwiek inny czynnik.

Uważają oni, że choć nie udało się stwierdzić, jakie są konkretne przyczyny tego, że wiek matki tak się liczy, możliwe, że istotny jest tu fakt, iż młodsze kobiety zwykle są zdrowsze i mają komórki jajowe najlepszej jakości.

Wnioski z badania mogą mieć duże implikacje, szczególnie w świetle tego, że coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później, ze względu na karierę zawodową czy inne dążenia.

 

Na podst. Want to Live Longer? Make Sure Your Mom is Less Than 25 Years Older Than You, mercola.com

Sieci społecznościowe

Tagi