Chleb z orzechami włoskimi Św. Hildegarda z Bingen

1 kg mąki orkiszowej wsypać do dużej, szerokiej miski i utworzyć w mące dołek, 650 ml letniej wody przelać do wysokiej miarki. Około 100ml odlać do dołka i rozpuścić w niej  14g drożdży zmieszać z taką ilością mąki, żeby powstała zwarta kuleczka, którą należy przełożyć z powrotem do miarki. Ciasto opadnie na dno, akiedy ponownie wypłynie, przelać całą zawartość miarki do miski z mąką. Dodać łyżkę stołową soli po 2 szczypty:

  • Galgantu
  • Bertramu
  • Sproszkowanego kopru włoskiego
  • Pieprzu kubeba                                                                              i
  • Hizopu                                                                               

a następnie dokładnie zagnieść. Na koniec dodać  250g posiekanych orzechów włoskich po czym jeszcze raz wyrobić. Oprószyć ciasto mąką orkiszową, przykryć ściereczką i zaczekać, aż podwoi objętość. Za pomocą specjalnej łopatki lub noża oddzielić ciasto od blatu, podnieść i więcej już nie wyrabiać.

Ponownie oprószyć mąką, przykryć i zostawić do wyrośnięcia na około 25minut. Powtórzyć ten proces trzykrotnie. Na koniec ‘wyszlifować’ gotowe ciasto, czyli obracać je w rękach ,aż ponownie stanie się zbite. Uformować z niego chleb lub bułeczki i położyć na blasze.

Przed pieczeniem ciasto posmarować lub popryskać ciepłą wodą, po czym włożyć do rozgrzanego na 220⁰ C piekarnika. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 200⁰ C i piec jeszcze 30-40 minut.

 

B. Pregenzer, B. Schmidle, Św. Hildegarda z Bingen Po prostu gotuj! Przepisy, które przynoszą zdrowie
i radość,
Kraków 2013, str.282-283

Sieci społecznościowe

Tagi