Cnoty

W etyce Obiektywisty mamy trzy kardynalne wartości: Rozum, Cel, Poczucie własnej wartości. Zaś trzema cnotami, które im odpowiadają, są: Racjonalność, Produktywność, Duma.
~ Ayn Rand

Cnotami, od których zależą podstawowe wartości, są racjonalność, produktywność i niezależność. Człowiek, który odnosi w życiu sukcesy, jest w stanie określić niezbędne mu wartości i przełożyć je na cnoty, konieczne do ich uzyskania i utrzymania. Niektórzy sceptycy mogliby powiedzieć, że taka droga życia jest „zimna, beznamiętna i racjonalistyczna”, ale nic bardziej mylnego. Człowiek, który działa z przekonaniem, chcąc osiągnąć wartości niezbędne w jego życiu, wie, że życie, które kształtuje, jest jego, podobnie jak osiągane wartości. Stanem emocjonalnym świadomości, że jest się skutecznym, kompetentnym, produktywnym i jest się panem własnego losu, jest samoocena. Samoocena to pewność swej wartości, jako istoty ludzkiej i swej zdolności do osiągania wartości. Kiedy człowiek osiąganie swych wartości przekuwa w sposób, w jaki żyje, stanem jego świadomości jest szczęście. Dlatego, racjonalny, produktywny i pewny siebie człowiek zna własne życiowe wartości i jest dumny z tego, co związku z nimi osiągnął.

Cnoty obiektywisty

  • Racjonalność - jest cnotą kardynalną, która prowadzi do wszystkich innych cnót. To korzystanie z rozumu (i odrzucanie emocji), by identyfikować rzeczywistość.
  • Uczciwość jest odrzuceniem fałszywej rzeczywistości.
  • Prawość jest konsekwencją stosowania rozumu.
  • Produktywność oznacza pracę nad tworzeniem własnych wartości.
  • Niezależność oznacza bycie sobą lub niezgadzanie się na narzucanie komuś cudzego myślenia.
  • Duma jest dążeniem do doskonałości moralnej. Jest powiązana z samooceną - przekonaniem, że jest się zdolnym do pozyskania i utrzymania własnych wartości - i że się na nie zasługuje.
  • Sprawiedliwość jest zasadą korzystania z rozumu w stosunku do działań innych ludzi lub dawaniem innym tego, na co zasługują.

 

 Na podst. Virtues, Objectivism Wiki

 

Sieci społecznościowe

Tagi