Co jest przyczyną kichania w kwietniu?

Kwiecień to okres pylenia brzozy. W powietrzu dominują ziarna pyłku tych pospolitych w Polsce drzew. W zależności od temperatury powietrza pylenia brzozy może rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia (jak w 2014 roku) lub najpóźniej ok. 19-22 kwietnia, jak to miało miejsce w chłodnym 2013 roku. Zwykle w zachodniej i centralnej Polsce pylenie brzozy rozpoczyna się w drugim tygodniu kwietnia, a kończy w pierwszych dniach maja. W rejonach górskich oraz na Suwalszczyźnie początek pylenia brzozy jest opóźniony o kilka, kilkanaście dni. Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenia w powietrzu atmosferycznym, zwykle przekraczające 1000 ziaren w 1 metrze sześciennym powietrza, tymczasem objawy kliniczne pod postacią kichania, wodnistego kataru, świądu nosa i oczu oraz niedrożności nosa występują u osób uczulonych na alergeny pyłku brzozy już przy ekspozycji na stężenie ok. 80 ziaren w 1 metrze sześciennym powietrza. Lokalnie w pobliżu kwitnących drzew (np. w parku na ławce pod brzozą) stężenie pyłku może być nawet kilkaset razy wyższe. Dlatego alergeny pyłku brzozy stanowią duże zagrożenie dla osób uczulonych i często są powodem silnych dolegliwości chorobowych.

  • Jeśli w słoneczny dzień w kwietniu, w czasie pobytu poza domem, odczuwasz swędzenie nosa, kichasz i masz wodnistą wydzielinę i upośledzenie drożności nosa, to jest bardzo prawdopodobne, że jesteś uczulony na alergeny pyłku brzozy.
  • Jeśli oprócz kichania, świądu nosa i kataru przeszkadza Ci również swędzenie, łzawienie i zaczerwienie oczu, jest bardzo prawdopodobne, że jesteś uczulony na alergeny pyłku brzozy.
  • Jeśli wyżej wymienione objawy zmniejszają się lub ustępują, gdy pada deszcz lub jesteś w pomieszczeniu zamkniętym, to jest prawie pewne, że jesteś uczulony na alergeny pyłku brzozy.
  • Jeśli wyżej wymienione objawy występują rokrocznie w kwietniu, w okresie pylenia brzozy, to rozpoznanie jest prawie pewne.
  • Jeśli zadajemy sobie pytanie, co pyli w kwietniu, odpowiedz jest jedna. W kwietniu pyli przede wszystkim brzoza.

Oczywiście na kwiecień przypadają też okresy pylenia innych rodzajów roślin. Jednak mają one mniejsze znaczenie niż silnie uczulające alergeny pyłku brzozy.

W kwietniu pyli też intensywnie topola, grab, jesion, wierzba. W tym miesiącu (w latach o opóźnionym początku wiosny) kończą się okresy pylenia leszczyny i olszy. W trzeciej dekadzie kwietnia pylenie rozpoczynają dęby. W powietrzu pojawiają się też w niskim stężeniu zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Każdy rok jest jednak trochę inny, różni się temperaturami, ilością opadów. Na stężenie pyłku roślin ma również wpływ liczba kwiatostanów wykształconych jesienią poprzedniego roku (a to jest zależne od warunków panujących w końcu lata roku poprzedniego). Dlatego warto korzystać z aktualnych prognoz stężenia pyłku roślin.

 

Źródło: www.odetchnijspokojnie.pl

Sieci społecznościowe

Tagi