Co każde z małżonków powinno wiedzieć o finansach nie tylko w dobie "wirusa"

Gdy tylko jedno z partnerów trzyma pieczę nad finansami, drugie może być w niebezpieczeństwie.

W wielu gospodarstwach domowych istnieje podział ról: tylko jedno z małżonków zarządza rachunkami i majątkiem. Niemniej oboje powinni przyswoić sobie przynajmniej podstawy finansów, na wypadek niepełnosprawności drugiej strony lub jej śmierci, bądź rozwodu.

Oto, co powinny zrobić pary, by oboje potrafili odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami:

Zróbcie wykaz aktywów

Na początku należy sporządzić wykaz wszystkich aktywów i określić ich wartość. Z taką listą można podejmować świadome decyzje na temat sposobu dysponowania aktywami w razie nagłych i niespodziewanych wypadków.

Na liście powinny znaleźć się wszystkie aktywa finansowe, w tym indywidualne konta emerytalne, maklerskie i bankowe. Wraz z informacją, w jakiej instytucji założono konto, na kogo, jakie są loginy i hasła do kont online. Dopiszcie ubezpieczenia, wskazując nazwę towarzystwa, opłacone składki i opiekuna, u którego można szukać porady. Podajcie beneficjenta każdego konta lub polisy. Ważnym punktem na liście powinien być fundusz na czarną godzinę i jak uzyskać do niego dostęp. Należy też wiedzieć, jakie świadczenia należą się partnerowi, włączając w to opcje na akcje i inne odroczone aktywa.

Zróbcie listę aktywów niestandardowych

Powinniście wyszczególnić i wycenić aktywa fizyczne, takie jak dom, samochód lub łódź. A także wymienić aktywa nie uwzględniane w typowym portfelu, jak mile lotnicze, punkty na hotelowej karcie lojalnościowej czy przedpłaty na wakacje.

„Miałem klienta, który zgromadził kolekcję pamiątek z wojny secesyjnej. Miał kilka naprawdę cennych rzeczy, ale też sporo śmieci, które po prostu lubił” - mówi Jerry Focas, prawnik specjalizujący się w nieruchomościach. Pomógł swemu klientowi znaleźć zaufaną osobę, która spieniężyłaby kolekcję w razie potrzeby.

Focas radzi, aby nie tylko tworzyć listę aktywów, ale też zapisać, w jaki sposób zarządzać niektórymi z nich: „W przypadku aktywów inwestycyjnych sprawa jest prosta, ale inne rzeczy, takie jak kolekcje, łodzie lub wynajem nieruchomości mogą wymagać specyficznej instrukcji obsługi”.

Eksperci sugerują też, by ustalić kolejność sięgania po poszczególne aktywa w nagłych wypadkach, mając na uwadze maksymalizację wartości majątku oraz unikanie podatków i kar za przedwczesne wypłaty. Gdy lista jest gotowa, powinna być umieszczona w bezpiecznym miejscu.

Przygotujcie się na działania w sytuacji kryzysowej

John Sweeney, wiceprezes ds. strategii emerytalnej i inwestycyjnej w Fidelity, mówi, że gdy pary otwarcie dyskutują, ile są gotowe oszczędzać, a ile wydawać, to są dobrze przygotowane na sytuacje kryzysowe.

Pewna kobieta dopiero po rozwodzie dowiedziała się, że portfel inwestycyjny jej i byłego męża był bardzo agresywny. W czasie spadków na giełdzie straciła dużo więcej pieniędzy niż dopuszczała jej tolerancja ryzyka. Sama nigdy nie zdecydowałaby się na taki portfel. Kosztował ją on wiele nerwów i utratę majątku. Można było tego uniknąć, gdyby oboje bardziej otwarcie rozmawiali o swoich celach finansowych.

W zdrowiu

John Mark Linden

 

Na podst. What Each Spouse Should Know About Finances, Rachel Rosenthal, The Wall Street Journal oraz FInanse Osobiste. Świadome zarządzanie własnym portfelem. Marek Lipinski. Wydawnictwo Onepress

John Mark Linden

Autor

Pasjonata filozofii, ekonomii, neurofinansów, neurobiologii, neuroregulacji, psychoedukacji, totalnej biologii oraz psychoterapii.

Inspirujący doradca, nauczyciel,  oferuje swoim czytelnikom alternatywną, przywracającą człowiekowi siłę wewnętrzną. 

Przedkłada język przełomowych odkryć naukowych na łatwe do zastosowania porady i podaje konkretne odpowiedzi na pytania.

Prezentuje nowy sposób myślenia o człowieku i świecie. Jego ogromna dociekliwość i niezłomność w odkrywaniu prawdy tworzy niezwykłą charyzmę urzekającą każdego.

"Najpierw analiza przyczyn, potem synteza -  pozbieranie wszystkiego razem i ustawienie równowagi - wszystkiego w sobie".

 

 

 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi