Co skóra mówi o Twoim zdrowiu

Skóra to nasz największy i najszybciej rosnący organ. Ponieważ pokrywa całe ciało i tak łatwo ulega zmianom, jest często pierwszym miejscem, które daje znać, że coś się dzieje z naszym zdrowiem. Może chodzić o poważne choroby, jak astma czy cukrzyca, ale jej powierzchnia potrafi pokazać lekarzowi o wiele więcej: od poziomu stresu pacjenta po jego nawyki związane z myciem się.

Oto 13 objawów, które widoczne są na powierzchni skóry:

 1. Małe guzki na skórze świadczą o alergii lub astmie. Przypominają plamy po trądziku i są zazwyczaj czerwone lub białe. Zwykle nie swędzą i nie stanowią zagrożenia, lecz pozbycie się ich może być problematyczne.
 2. Ciemne, aksamitne łaty w załamkach skóry, np. pod pachą lub w zmarszczkach na szyi, mogą wskazywać na cukrzycę albo ryzyko jej wystąpienia. Co prawda, nie zawsze, jednak najczęściej związane są z otyłością i cukrzycą. W bardzo rzadkich przypadkach, mogą być również oznaką nowotworu żołądka, wątroby lub innego narządu wewnętrznego.
 3. Obszar suchej skóry może sygnalizować, iż leczymy na własną rękę ból pleców. Te ostatnie chętnie bowiem wówczas wystawiamy na uderzenia gorącej wody, stojąc pod prysznicem. Dla dermatologa wskazówką, że cierpisz na ból pleców, spowodowany urazem, stresem czy złą postawą ciała, jest swędząca, okrągła i sucha plama, zlokalizowana na plecach w miejscu, które jest poza zasięgiem rąk większości osób.
 4.  Trądzik jest oznaką zmian hormonalnych. Znaczna większość nastolatków w pewnym momencie ma z nim problemy, jednak poważne jego przypadki wśród dorosłych wskazują na brak równowagi hormonalnej. Mogą np. sugerować taki problem endokrynologiczny, jak zespół policystycznych jajników. Rozpoczęcie przyjmowania lub odstawienie pigułek antykoncepcyjnych często powoduje u kobiet wypryski spowodowane zmianami poziomu hormonów.
 5. Żółtawy odcień skóry jest powszechną oznaką chorej wątroby. Tzw. żółtaczka pojawia się, gdy wątrobie nie udaje się odpowiednio rozłożyć starych, czerwonych krwinek. Również białka oczu stają się wówczas żółtawe. Żółtaczka jest powszechnie spotykana u noworodków, ale w przypadku dorosłych może świadczyć o takich schorzeniach, jak zapalenie, marskość, a nawet rak wątroby.
 6. Żółtawe przebarwienia wokół oczu sugerują ryzyko chorób serca. To tzw. kępki żółte, w których odkłada się cholesterol. Badania wykazały, że jest to silny wskaźnik chorób serca i ryzyka jego ataku.
 7. Stres może czasem wywołać na skórze wysypkę  Może się ona pojawić również z innych przyczyn, choćby wskutek pocierania skóry. Ta wysypka ustępuje jednak dopiero, gdy pacjent poradzi sobie np. z problemami osobistymi.
 8. Gruba, woskowata skóra w dolnej części nóg często jest skutkiem choroby Gravesa. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, powodujące nadczynność tarczycy. Może także wywoływać problemy ze wzrokiem, przyspieszać rytm serca, zwiększać potliwość, lęki i powodować zmiany na skórze.
 9. Inne zaburzenia autoimmunologiczne również wywołują zmiany na skórze. Generalnie, występują one częściej u kobiet i osób wywodzących się z niektórych grup etnicznych. Są to, m. in., toczeń, powodujący rumień na twarzy (w charakterystycznym kształcie motyla), czy łuszczyca.
 10. Pewna szczególna wysypka może oznaczać ugryzienie przez kleszcza. Jednym z najczęstszych symptomów boreliozy jest bowiem rumień wędrujący, zwany „bawolim okiem”. Nieleczona borelioza może doprowadzić do wielu powikłań, jak choćby utrata kontroli nad mięśniami twarzy, silne bóle głowy czy zaburzenia rytmu serca.
 11. Ludzie, których opalenizna jest zbyt mocna, zwłaszcza poza sezonem urlopowym, mogą się borykać z problemami psychicznymi. Młode osoby z depresją czy problemami z postrzeganiem własnego ciała mogą opalać się w niezdrowy sposób, wystawiając się na niebezpieczną ilość promieniowania UV.
 12. Worki i sińce pod oczami wskazują na problemy w życiu lub alergię. Prawdopodobieństwo pojawiania się cieni pod oczami jest czasem uwarunkowane genetycznie, niemniej znacznie częściej pojawiają się one u osób odwodnionych, niewysypiających się czy cierpiących na alergię.

Pamiętaj, idź do lekarza zawsze, gdy coś cię zaniepokoi, jeśli chodzi o zmiany na skórze.

 

Produkty Benedyktyńskie

 

Pomada franciszkańska to tradycyjna receptura oparta na naturalnych składnikach. Pomada franciszkańska przeznaczona jest do mycia i przemywania ciała, w tym twarzy i skóry głowy, równocześnie wspomaga ochronę skóry przed drobnoustrojami, w tym najpowszechniejszymi odpowiedzialnymi za powstawanie różnych rodzajów grzybic, łupieżu, trądziku. Ponadto, łagodzi symptomy i wspomaga proces likwidacji egzemy i łuszczycy. Obecny w składzie naturalny olejek Melaleuca Alternifolia jest najsilniejszym znanym ludzkości antyseptykiem. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, poprawia ukrwienie skóry, regeneruje i odżywia. Wysoka zawartość ekstraktów roślinnych, w tym z Urtica Dioica, Chamomilla Recutita i Fussilago Farfara uelastycznia skórę i uszczelnia naczynia krwionośne. Wspomaga regenerację naskórka, nawilża, ma działanie ściągające i przyspieszające gojenie. Zawarty w pomadzie Aloe Barbadensis łagodzi podrażnienia i stany zapalne, silnie nawilża i stanowi barierę zapobiegającą utracie wody ze skóry.


Przeznaczenie: Do każdego rodzaju skóry, w tym dla osób o skórze wrażliwej.


Sposób użycia: Stosować do mycia na mokrą skórę rąk i ciała do osiągnięcia obfitej piany

 

 

Na podst. What Doctors Can Tell About Your Health Just By Looking At Your Skin Kevin Loria, Business Insider

Źródło: www.produktybenedyktynskie.com

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi