Co mają ze sobą wspólnego parytet ryzyka i McNuggety

Wydaje się, że modna teoria konstrukcji portfela, zwana parytetem ryzyka, i McNuggety to dwa osobne światy. Jak się jednak zaraz przekonacie, mają wspólnego ojca.

Parytet ryzyka miał być alternatywą dla klasycznego podziału portfela na 60% akcji i 40% obligacji. Duża ekspozycja na zmienność akcji stała się przecież źródłem gigantycznych strat podczas kryzysu. Portfel skonstruowany zgodnie z parytetem ryzyka, powinien dawać równomierną ekspozycję na różne rodzaje zmienności, aby nie mogła go pociągnąć na dno pojedyncza klasa aktywów.

W praktyce, oznacza to dodanie surowców i znaczne zwiększenie udziału obligacji (z wykorzystaniem lewarowania) 

A jak to się ma do McNuggetów? W 1983 r. niewiele brakowało, by McDonald's nie wprowadził ich na rynek: obawiano się wpływu zmiennych cen drobiu (nie było wtedy rynku kontraktów terminowych na drób, pozwalającego zabezpieczyć się przed ryzykiem). Wówczas to, Ray Dalio, założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater, wpadł na pomysł, by pomóc hodowcom zabezpieczać ceny karmy. Mogliby wtedy sprzedawać kurczaki po zakontraktowanej cenie.

McNuggety podbiły świat (poza Moskwą), a Dalio zaczął dumać nad tym, że każdy strumień zwrotów można rozłożyć na poszczególne czynniki ryzyka i pod tym kątem przeanalizować. A skoro aktywo da się rozłożyć na czynniki i potem podsumować jako całość, to portfel też się da.

Testy wsteczne pokazują, że portfele parytetowe w wielu okresach miały lepsze wyniki, niż klasyczne portfele 60:40, a przy tym były dużo mniej zmienne.

Jednak z badania Emanuela Dermana i Mengyao Lu wynika, że wzrost stóp procentowych może poważnie zaszkodzić tej strategii. Koszty pożyczek potrzebnych do lewarowania poszłyby bowiem w górę, a ceny obligacji w dół. Żeby parytet ryzyka zachował swe zalety, oprocentowania musiałyby pozostać niezmienione, co nie wydaje się prawdopodobne. Na razie jeszcze nie jest źle, lecz na horyzoncie widać kłopoty.

Czy parytetowi ryzyka uda się uzyskać tak stabilną pozycję, jak McNuggetom? Czas pokaże.

 

Na podst. Risk parity and McNuggets: a history, Stephen Foley, The Financial Times

Sieci społecznościowe

Tagi