Co naprawdę znajduje się w McNuggetach z kurczaka (straszne)?

Niektóre ze składników McNuggetów wydają się pochodzić z jakiejś chemicznej fabryki, a nie od sprzedawcy żywności.

Według firmy McDonald’s, jej słynne McNuggety (czyli kawałki kurczaka w panierce) zawierają:

• autolizowany ekstrakt drożdżowy, który zawiera wolny glutaminian, podobny do MSG (glutaminianu sodu)

• fosforany sodowe

• fosforan glinowo sodowy

Ale to jeszcze nie są te najdziwniejsze składniki. Na swojej stronie internetowej McDonald’s podaje, że w McNuggetach są również:

• uwodorniony olej sojowy z TBHQ (trój-butylohydrochinon)

• kwas cytrynowy dodawany dla zachowania świeżości

• dimetylopolisiloksan, substancja przeciwzbrylająca

Co najmniej dwa z tych składników to syntetyzowane chemikalia przemysłowe. TBHQ to pochodna ropy naftowej. Jest stosowany jako stabilizator perfum, żywic, lakierów oraz środek chemiczny używany na polach naftowych. Badania laboratoryjne wiążą go z nowotworami żołądka. W wyższych dawkach miał negatywny wpływ na zdrowie zwierząt laboratoryjnych, wytwarzając prekursory nowotworów żołądka i uszkadzając DNA. Liczne badania wykazały, że długotrwała ekspozycja na wysokie dawki TBHQ ma działanie rakotwórcze, dotyczy to zwłaszcza guzów żołądka.

Dimetylopolisiloksan (PDMS) to rodzaj silikonu, stosowany w budownictwie do uszczelniania i klejenia. Był też używany do produkcji implantów piersi oraz jako kluczowy składnik plasteliny Silly Putty. Jest również stosowany jako składnik smaru silikonowego i innych olejów na bazie silikonu, jako środek przeciwspieniający, środek ułatwiający wyjmowanie odlewów z form, nawilżacz, płyn przewodzący ciepło, składnik past polerujących, dodatek do kosmetyków i żeli do włosów, itp. Jako implant piersi przestał być stosowany ze względu na bezpieczeństwo. PDMS może być też wykorzystany w leczeniu wszawicy.

Pozostałe składniki McNuggetów z kurczaka wcale nie są lepsze. Jest wśród nich olej z nasion bawełny. Ponieważ bawełna nie jest uprawiana w celach spożywczych, nie podlega takim samym regulacjom, jak żywność. Olej z jej nasion może zawierać pestycydy, których stosowanie jest zakazane przy produkcji żywności. Bawełna jest prawie zawsze modyfikowana genetycznie.

Uwodornione oleje oczywiście zawierają tłuszcze trans. To sztucznie wytworzone tłuszcze, które nie są przyswajane przez organizm. Badania wykazały związek ich spożywania z licznymi problemami zdrowotnymi. Autolizowany wyciąg z drożdży jest substancją chemiczną, poprawiającą smak. Zawiera wolny glutaminian. Producenci stosują go jako bardziej przyjazny zamiennik glutaminianu sodu (MSG).

A co z samym kurczakiem w McNuggetach? Pochodzi z hodowli przemysłowej, a nie z wolnego wybiegu. Wraz z paszą podawano mu farmaceutyki i hormony. Pasza z kolei, pochodziła z upraw traktowanych pestycydami. Mniam! Nie zapomnij poprosić o dodatkowy sos. Nawet nie pokusimy się o zgadywanie, co się w nim znajduje…

 

Na podst. What's Really In Chicken McNuggets? (Scary), Mike Adams, NaturalNews.Com

Sieci społecznościowe

Tagi