Co się dzieje w mózgu gdy tracisz osobę, którą kochasz ?

Co się dzieje w mózgu gdy tracisz osobę, którą kochasz ?  odpowiada doświadczony lekarz neurobiolog  Daniel G. Amen.

Dlaczego cierpimy, tęsknimy za nią lub wręcz mamy na jej punkcie obsesje? Gdy kogoś kochamy, osoba ta zaczyna żyć w emocjonalnym (limbicznym) ośrodku naszego mózgu.

On lub ona dosłownie zajmuje szlaki nerwowe i fizyczne, żyje w  neuronach i synapsach mózgu. Kiedy kogoś tracimy z powodu śmierci, rozwodu, przeprowadzki lub zerwania, mózg gubi się i traci orientację, ponieważ pamięć o danej osobie żyje w połączeniach neuronowych, oczekujemy, że ją zobaczymy, usłyszymy, poczujemy i jej dotkniemy.

Jeśli nie możemy jej trzymać w ramionach, porozmawiać z nią jak zwykle, zamieszkane przez nią ośrodki mózgu koncentrują się intensywnie na jej poszukiwaniach.

Nadaktywność układu limbicznego jest powiązana z depresją  i niskim stężeniem serotoniny, co wyjaśnia problemy ze snem, uczuciem obsesji, utratą apetytu, chęć izolacji i utratę radości życia. Pojawia się niedobór endorfin regulujących drogi przewodzenia bólu i przyjemności w mózgu, który odpowiada za fizyczny odczuwany ból.

 

 

W zdrowiu

John Mark Linden

John Mark Linden

Autor

Pasjonata filozofii, ekonomii, neurofinansów, neurobiologii, neuroregulacji, psychoedukacji, totalnej biologii oraz psychoterapii.

Inspirujący doradca, nauczyciel,  oferuje swoim czytelnikom alternatywną, przywracającą człowiekowi siłę wewnętrzną. 

Przedkłada język przełomowych odkryć naukowych na łatwe do zastosowania porady i podaje konkretne odpowiedzi na pytania.

Prezentuje nowy sposób myślenia o człowieku i świecie. Jego ogromna dociekliwość i niezłomność w odkrywaniu prawdy tworzy niezwykłą charyzmę urzekającą każdego.

"Najpierw analiza przyczyn, potem synteza -  pozbieranie wszystkiego razem i ustawienie równowagi - wszystkiego w sobie".

 

 

 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi