Co się naprawdę dzieje, jeśli za dużo czasu spędzasz na słońcu

W swoim projekcie Ultraviolet Beauties („Piękności w ultrafiolecie”), artystka z Brooklynu, Cara Phillips, używa fotografii UV, żeby pokazać przebarwienia słoneczne i inne niedoskonałości na twarzach ludzi, takie, których normalnie nie bylibyśmy w stanie dostrzec.

W wywiadzie dla The Huffington Post, Phillips powiedziała, że inspiracją były dla niej portrety dla celów medycznych, używane podczas konsultacji w dermatologów-kosmetyków. Bohaterami jej zdjęć są przypadkowe osoby, spotkane na ulicach Nowego Jorku. Celem, jaki jej przyświecał, było „pokazanie defektów kryjących pod powierzchnią skóry”.

Fotografie są przerażającą ilustracją skutków zbyt długiego wystawiania się na słońce.

„Nie jest to prawdziwy test medyczny”mówi Jill Waibel, dermatolożka z Miami, ale dodaje przy tym, iż zdjęcia mogą wywrzeć „potężny wpływ na osoby, które zaprzeczają, jakoby przebywały zbyt wiele na słońcu”. Eksponowanie naszych twarzy i ciał na jego promienie prowadzi do koncentracji cząsteczek melaniny – ciemnego pigmentu skóry – co sprawia, że pojawiają się piegi, przebarwienia i inne ciemne plamki.

„Zdjęcia przedstawiają skupiska pigmentu, które jeszcze nie są widoczne na powierzchni skóry” – mówi Tom Rohrer, dermatolog z Bostonu. Jego zdaniem, na fotografiach zrobionych przez Phillips nie widzimy oznak raka skóry, ani jego zwiastunów, jednak można zobaczyć stopień zniszczeń, spowodowanych oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Osoby o jaśniejszym odcieniu skóry i rudych lub jasnych włosach przejawiają większą podatność na pojawianie się niedoskonałości, niż ci, których skóra jest ciemniejsza i bardziej odporna na zmiany wywoływane przez słońce.

Im większy stopnień zniszczenia skóry, tym więcej przebarwień. „Widząc osoby z dużą ilością brązowych piegów, wiemy, że ich skóra podlega niszczycielskim procesom, które mogą doprowadzić do raka skóry”mówi Jill Weibel.

Jeden na pięciu Amerykanów w pewnym momencie swojego życia zachoruje na raka skóry, co czyni ten nowotwór najbardziej rozpowszechnionym ze wszystkich. Weibel zaleca, by raz do roku odwiedzać dermatologa i sprawdzać stan swojej skóry na całym ciele. „Mamy tylko jedną skórę i musimy ją utrzymywać w jak najlepszym stanie” przestrzega.

Oto ultrafioletowe fotografie Phillips. Więcej prac możecie znaleźć na jej stronie internetowej.

 

Na podst. What Really Happens If You Spend Too Much Time In The Sun, Dina Spector, Business Insider

Sieci społecznościowe

Tagi