Cukrzyca typu 2 - wspomaganie procesu leczenia cz.2

W internecie dostępna jest dobra przeglądowa publikacja [1] na temat pewnych roślin o własnościach leczniczych. Listę roślin leczniczych u których wykazano właściwości przeciw cukrzycowe oraz ziół stosowanych w traktowaniu tej choroby zebrano w tabelce  poniżej (wraz z nazwami łacińskimi tych roślin i tymi ich częściami, które wykazują lecznicze właściwości):

Nazwa rośliny (Rodzina)

Część rośliny używana w celach medycznych

Nazwa rośliny (Rodzina)

Część rośliny używana w celach medycznych

Acacia arabica(Leguminosae)

kora

Capsicum annuum (Solanaceae)

owoce

Acacia catechu Wild. (Leguminosae)

kora

Catharanthus roseus (Apocynaceae)

kwiaty, liście, korzenie, łodyga

Aloe vera (Liliaceae)

liście

Boerhaavia diffusa Linn. (Nyetaginaceae)

liście

Aegle marmelos (Rutaceae)

liście

Centella asiatica (Umbelliferare)

liście

Aerva lanata Linn. (Amaranthaceae)

części naziemne

Coccinia indica (Cucurbitaceae)

owoce, liście

Alpinia calcarata (Zingiberaceae)

kłącze

Emblica officinalis (Euphorbiaceae)

owoce

Asadirachta indica (Meliaceae)

kora z korzenia

Eugenia jambolana (Myrtaceae)

nasiona

Allium sativum L. (Liliaceae)

główki

Ficus religiosa (Moraceae)

owoce, liście

Annona squamosa L. (Annonaceae)

liście

Grevia asiatica (Tilliaceae)

owoce, kora z łodyg, liście

Albizzia lebbek (Mimosaceae)

kora

Gymnema sylvestre (Ascelpidaceae)

liście

Acacia tortilis (Forbaceae)

nasiona

Hyptis suaveveolens (Lamiaceae)

liście

Aconitum napellus (Leguminosae)

korzenie

Jatropha curcas (Euphorbiaceae)

liście

Andrographis paniculata (Acantaceae)

korzenie

Mimosa pudica (Fabaceae)

liście

Allium cepa (Liliceae)

główka

Moringa oleifera (Moringaceae)

liście

Benicasa hispida (Cucurbitaceous)

łodyga

Terminalia catappa (Combretacae)

liście

Bambusa vulgaris (Poaceae)

liście

Tinospora cordifolia (Menispermacea)

korzenie

Brassica juncea (Cruciferae)

nasiona

Tragia involucrata (Euphorbiaceae)

cała roślina

 

Wspomniana publikacja [1] nie jest pracą stricte naukową o czym na jej końcu piszą recenzenci, ale jednocześnie chwalą pracę za zebranie informacji zarówno o mechanizmach działania cukrzycy jak i o roślinach leczniczych, które wspomagają proces leczenia.

Czytelnicy, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat wymienionych w tabeli roślin, mogą bez trudu to uczynić korzystając z łacińskich nazw roślin. Na zielono zaznaczyłem rośliny znane i dostępne w Polsce bez trudu. No i oczywiście nie jest to lista pełna. Przykładowo - Alium sativum to czosnek pospolity o bardzo szerokim spektrum właściwości prozdrowotnych.

Jeżeli dotrą do mnie informacje o zainteresowaniu tym artykulikiem, postaram się nieco temat rozszerzyć. Sam stosuję np. sproszkowany cynamon, a o jego właściwościach obniżania poziomu cukru we krwi dowiedziałem się od pani diabetyk, do której chodzę jeszcze na kontrole. Ostatnio pani doktor stwierdziła, że mój stan zdrowia jest już na tyle dobry, że jeden z dwóch leków, które stosuję będzie można odstawić.

Żeby jednak osiągnąć dobre rezultaty w procesie leczenia nie wystarczą tylko naturalne środki pomagające obniżyć poziom cukru. Nie jestem jednak lekarzem i nie jestem uprawniony do dawania rad nad sposobami leczenia. Jestem natomiast przykładem, że można sobie poradzić z cukrzycą typu2.

Często posiłkuję się również stroną internetową na temat stosowania różnych suplementów w leczeniu różnych dolegliwości. Jestem bardzo dużym sceptykiem i zawsze najpierw muszę się upewnić co do rzetelności podawanych w internecie informacji. Wydaje mi się, że strona https://examine.com/supplements/ podaje informacje wiarygodne i  ze można ją polecić. Przykładem niech będzie Allium sativum (czyli czosnek zwyczajny, czosnek pospolity) - https://examine.com/supplements/garlic/ - informacje podane pod tym adresem opierają się aż na 655 pracach naukowych, które dociekliwi mogą znaleźć na liście odnośników do tych prac (wiele z nich jest dostępnych dla każdego zainteresowanego, ale zwykle są to prace w języku angielskim).

[1] Surendran Surya, Abdul Dhaliya Salam, Dawn Vallikattukuzhiyil Tomy, Betty Carla, Ravindrakurup Arun Kumar, Christudas Sunil, Asian Pacific Journal of Tropical Disease 4(5) (2014) 337 - 347, Diabetes mellitus and medicinal plants - a review

 

dr Marek Zuber

Autor

Marek Zuber dr Chemii Uniwersytet Wrocławski  : Chemia nieorganiczna i metaloorganiczna, specjalność: kataliza, chemia środowiska

Prezes firmy ERGIN-PVC Solutions Sp. z.o.o. ;

 Doradca: DGG-ECO; ATON H.T.; 

Opracowania: „Mezofilowa fermentacja beztlenowa w obecności gliceryny jako co-substratu” (2015 - 2016 r.)

„Transestryfikacja trójglicerydów” (2014 r.) - (464 str.); aktualizacja do wymienionego opracowania (2015 r.) - (44 str.)

„Zasadowe katalizatory heterogeniczne na bazie CaO i tlenków metali ziem alkalicznych w reakcjach transestryfikacji. Koncepcja nowoczesnej „zielonej” technologii otrzymywania estrów alkilowych kwasów tłuszczowych” (2014 - 2015 r.) (104 str.)

Współpraca w dziedzinie produkcji nutraceutyków (wzbogacanie estrów etylowych ALA i GLA) - Opracowanie „Metody wzbogacania kwasów tłuszczowych i ich estrów alkilowych w PUFA ω-3 i ω-6

Opracowanie dot. utylizacji PCW „ Termiczny rozkład PCW i tworzyw halogenowanych” (2015 r.); - projekt urządzenia do spalania PCW w sposób ekologiczny (bez emisji HCl i dioksyn) - współpraca z Politechniką Helsińską

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi