Ćwicząc, zmądrzejesz!

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w stymulacji obydwu półkul mózgowych i ułatwić nam dostęp do naszych intelektualnych możliwości.

Według naukowców, ćwiczenia fizyczne nie tylko służą sercu, ale mogą też prowadzić do wzrostu inteligencji i efektywności w codziennych zajęciach. Stymulacja układu nerwowego jest bowiem jednym z najlepszych sposobów na szybkie osiągnięcie najwyższego poziomu wydajności. Ustalono, że w przypadku mózgów większości dorosłych, wystarczy 30 minut średnio intensywnego wysiłku fizycznego dziennie. Oczywiście, lepiej jest ćwiczyć więcej, dla osiągnięcia innych korzyści zdrowotnych. Osoby, którym brak tu motywacji, być może zachęci perspektywa większej jasności umysłu.

„Związek ducha i ciała” przeciera dziś w nauce nowe szlaki. Fakt, odkryli go już starożytni Grecy, ale dziś rozumiemy jak on funkcjonuje. Np. aerobik wspomaga dostarczanie krwi nie tylko do mięśni, lecz także do reszty ciała, w tym do mózgu. Więcej krwi to więcej tlenu, co z kolei oznacza zdrowsze, lepiej odżywione komórki nerwowe. To wspiera zdolności poznawcze, pozwalając przejść na wyższy poziom rozumowania. Wydzielane w trakcie ćwiczeń endorfiny wzmacniają koncentrację oraz zdolność filtrowania bodźców rozpraszających i ustalania priorytetów. Osłabienie impulsywności pozwala lepiej się skupić i poprawia pamięć, co z kolei zwiększa precyzję myślenia, ułatwiając dostęp do najważniejszych umiejętności. „Wysoki poziom produktywności myśli” wymaga natomiast więcej energii, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba pobudzić kreatywność. Twórcze myślenie to nie tylko iskra natchnienia. To wysiłek, który wymaga fizycznej i psychicznej wytrzymałości. Z badań wynika, że człowiek lepiej wykorzystuje obie półkule mózgu, jeśli ten jest dobrze odżywiony, co prowadzi do bardziej zrównoważonego myślenia.

Czasem, do osiągania dobrych wyników potrzeba motywacji. W przeciwieństwie do fizycznych korzyści z uprawiania ćwiczeń, skutki psychiczne są natychmiastowe. Wystarczy 10 minut intensywnego wysiłku, by do naszego układu nerwowego wydzieliły się związki chemiczne, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, uspokajające, pozwalające jaśniej myśleć, a nawet dające poczucie szczęścia. Mózg wynagradza od razu, co może przemówić do mniej cierpliwych.

Eksperymenty wykazały, że większość dzieci jest bardzo kreatywna (działanie prawej półkuli mózgu), zanim pójdą do szkoły. Nasz system edukacji faworyzuje jednak umiejętności związane z lewą półkulą – matematyczne, logiczne czy językowe. Dlatego tylko 10% z tych dzieci zachowuje zwiększoną kreatywność w wieku 7 lat. Wysoki poziom kreatywności utrzymuje się tylko u 2% dorosłych. Najnowsze badania dowodzą jednak, że regularne ćwiczenia mogą tu wiele zmienić, stymulując cały mózg. Zastrzyk energii do mózgu, od czasu do czasu, może zatem przełożyć się na coś bardzo wartościowego.

 

Na podst. Exercise Makes You Smarter!, Tom LeDuc, worldlifeexpectancy.com.

Sieci społecznościowe

Tagi