Czy emocje mogą być dziedziczone?

Naukowcy, za pomocą mechanizmu dziedziczenia, który był bezpośrednią odpowiedzią na czynniki środowiskowe, przekazali strach przed konkretnym zapachem dwóm pokoleniom myszy. Okazuje się, że podobne zjawisko może zachodzić przy niektórych zaburzeniach psychicznych u ludzi.

Badania, prowadzone na Uniwersytecie Emory’ego w Atlancie, są jednym z najbardziej niezwykłych pokazów „epigenetyki”, która wzbudza coraz większe emocje wśród biologów ewolucyjnych. Zajmuje się ona biochemicznym znakowaniem DNA, w odpowiedzi na przeżywane doświadczenie, w sposób, który może wpłynąć na aktywność genów w następnych pokoleniach.

Podczas badań, naukowcy wykształcili u myszy laboratoryjnych strach przed zapachem acetofenonu (przypomina woń kwiatu wiśni). Za każdym razem, gdy były na niego eksponowane, łagodnie razili je prądem. Później okazało się, że potomstwo tych myszy uciekło, kiedy po raz pierwszy zetknęło się z zapachem acetofenonu. Ta sama reakcja pojawiła się też u kolejnego pokolenia. Co ważne, myszy te zostały poczęte w wyniku zapłodnienia in vitro i nie miały kontaktu z rodzicami. Nie były również bardziej wrażliwe na zapachy, niż przeciętna.

W artykule, opublikowanym w „Nature Neuroscience”, badacze sugerują, że dziedziczenie epigenetyczne (czyli pozagenowe) może działać również u ludzi. „Wiedza o tym, jak doświadczenia rodziców wpływają na ich potomków, ułatwi nam zrozumienie, że zaburzenia psychiczne mogą mieć międzypokoleniowe podstawy i, prawdopodobnie, pomoże zaprojektować strategie terapeutyczne” mówi Kerry Ressler, profesor psychiatrii z Uniwersytetu Emory’ego.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić mechanizmu biologicznego, który indukował epigenetyczne zmiany w spermie i komórkach jajowych uczulonych myszy. Ale znaleźli u ich potomstwa modyfikację DNA genu receptora zapachu, który reaguje na acetofenon.

„Istnieją dowody, że niektóre rozpowszechnione skutki diety i zmian hormonalnych, podobnie jak urazów, mogą być przekazywane epigenetycznie” - dodaje Ressler. „Różnica polega na tym, że proces nabywania wrażliwości na zapachy wpływa na układ nerwowy – i, jak się okazuje, również na komórki rozrodcze – w ten właśnie specyficzny sposób”.

Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, ale naukowcy, którzy są entuzjastycznie nastawieni do epigentyki, cieszą się z tego, co osiągnęli do tej pory. „Najwyższy czas, aby badacze zdrowia publicznego potraktowali ten temat poważnie” - zauważa Marcus Pembrey z University College London.

„Podejrzewam, że bez przyjęcia wielopokoleniowego podejścia, nie zrozumiemy wzrostu takich zachorowań, jak zaburzenia neuropsychiatryczne, otyłość, cukrzyca czy zaburzenia metaboliczne” - podsumowuje Pembrey.

 

Na podst. Can emotions be inherited?, Clive Cookson, The Financial Times

Sieci społecznościowe

Tagi