Czy multiwitaminy to pieniądze wyrzucone w błoto?

Żyjemy w tak zanieczyszczonym środowisku, że codzienne spożywanie odpowiednich ilości witamin i minerałów wydaje się wręcz konieczne. Niemniej pogląd, że rozwiązanie typu „wszystko w jednym”, czyli preparaty multiwitaminowe, załatwi sprawę, jest do pewnego stopnia, o ile nie całkowicie, błędny.

Dlaczego wiele takich preparatów nie działa?

Powody są trzy:

  1. Jedne witaminy i minerały hamują, i to silnie, wchłanianie drugich. Nie powinno się ich zatem przyjmować wszystkich naraz.

  2. Te witaminy i mikroskładniki pokarmowe, które są rozpuszczalne w tłuszczach, potrzebują obecności tłuszczu, aby się dobrze wchłonąć.

  3. Niektóre witaminy i minerały dodają nam energii, natomiast inne działają relaksująco.

Producenci typowych preparatów multiwitaminowych, komponując ich skład, nie borą tego wszystkiego pod uwagę.

Mówiąc wprost, z większości tabletek multiwitaminowych, jakie łykamy, przyswajamy stosunkowo niewiele witamin i minerałów. Musiałoby być odpowiednio dużo tłuszczu, aby wchłonąć jak należy część z nich, w tym witaminy A, E, D czy K oraz mikroskładniki, takie jak karotenoidy czy koenzym Q10. Trzeba by więc rygorystycznie pilnować, aby przyjmować preparaty razem z jedzeniem zawierającym tłuszcz.

Stwierdzono, że „wszystkie składniki w jednym” powodują w organizmie niezłe zamieszanie, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Na przykład, witamina B12 nas pobudza, a magnez uspokaja. Jeśli weźmiemy je w tym samym czasie, to skorzystamy z nich w bardzo niewielkim stopniu.

Jakie preparaty działają?

Wielu uważa, że najlepszą opcją są suplementy wysokiej jakości, lecz jakość ta też bywa poddawana w wątpliwość. Pojawił się jednak nowy trend: zrównoważony potrójny zestaw. Chodzi o to, by przyjmować w ciągu dnia trzy różne tabletki, tak opracowane, aby uzupełniały się na zasadzie synergii i zaspokajały potrzeby organizmu zależnie od pory dnia.

Bierze się je rano, po południu i wieczorem. Poranny suplement zawiera witaminy pobudzające energię (jak B12), a wieczorny – minerały działające wyciszająco (jak magnez). To pozwala danej osobie skorzystać ze wszystkich oferowanych dobrodziejstw.

 

Na podst. Are your multivitamins a waste of money? Shelley M. White, Natural News

Zdjęcie: © Depositphotos.com/OleGunnar

Sieci społecznościowe

Tagi