Czy probiotyki mogą pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki?

Kiedy Melissa Shenewa i jej mąż wyobrażali sobie pierwsze tygodnie po narodzinach swojego dziecka, myśleli, że będą je bez przerwy przytulać. Zamiast tego, mieli nieustanny płacz.

Ich sześciotygodniowy synek Alladin cierpi na kolki. Jego łkanie ciągnie się godzinami, głównie w nocy. Małżeństwo próbowało już wszystkiego. I nic.

„Kiedy masz dziecko, które przez pół dnia płacze z bólu, a ty nic z tym nie możesz zrobić, czujesz wielką bezradność”mówi Melissa Shenewa, 24-latka z Houston. „Myślisz, że nie jesteś dobrym rodzicem”.

Państwo Shenewa nie są sami. Kolka dotyka od 8 do 15 proc. niemowląt. Zdaniem ekspertów, jej skutki mogą być katastrofalne.

„Prowadzi do depresji rodzicielskiej, a nawet myśli o dzieciobójstwie. To nie jest błahy problem” podkreśla dr J. Marc Rhoads z Uniwersytetu Teksańskiego, pediatra gastroenterolog.

Nie wiadomo, co powoduje kolkę. Istnieją jednak pewne dowody, uzyskane głównie w Europie, że jest na nią rada: probiotyki. Kilka przeprowadzonych badań wykazało, że „dobre bakterie” w suplementach mogą ograniczyć wywołane nią cierpienie. A niedawno w „JAMA Pediatrics” ukazał się raport z najnowszego badania, w którym stwierdza się, że probiotyki to najlepszy środek na zapobieganie kolkom.

„Odkryliśmy, że u dzieci, którym od pierwszego tygodnia życia podaje się probiotyki, kolka i zaparcia występują znacznie rzadziej. Probiotyki działają więc co najmniej na symptomy”mówi dr Flavia Indrio z Uniwersytetu w Bari, która kierowała badaniem.

Niemowlętom, biorącym udział w badaniu, podawano bakterie Lactobacillus reuteri.

Według niektórych naukowców, dobre bakterie pomagają maluchom w rozwijaniu prawidłowego systemu pokarmowego.

„Znamy już wiele efektów wywoływanych przez probiotyki” - mówi dr Robert Shulman, pediatra z Baylor College of Medicine. Jego zdaniem, wpływają one np. na układ odpornościowy, oddziałują też pozytywnie na ścianki jelit i na równowagę flory bakteryjnej w układzie trawiennym.

Dr Shulman dodaje jednak, że „tak naprawdę, nie wiemy, jak dokładnie działają probiotyki podawane niemowlętom cierpiącym z powodu kolki” i podkreśla, podobnie jak wielu innych, że trzeba jeszcze wielu badań, nim zaczną być stosowane w sposób rutynowy. Chociaż wydają się bezpieczne, nie wiemy na pewno, czy nie wiążą się z nimi jakieś problemy, które pojawią się po dłuższym czasie.

Rhoads właśnie rozpoczął kliniczne testy probiotyków z udziałem niemowląt cierpiących na kolki. Melissa Shenewa zapisała swoje dziecko.

„Czekamy teraz na efekty, miejmy nadzieję, że to pomoże” – mówi.

W ofercie aptek i supermarketów znajduje się już wiele probiotyków. Nawet ci bardziej sceptyczni lekarze zauważają, że gdyby mieli dziecko z kolką, prawdopodobnie by je wypróbowali.

 

Na podst. Can Probiotics Help Soothe Colicky Babies?, Bob Stein, Health News

Sieci społecznościowe

Tagi