Czy walka z globalnym ociepleniem może być tania, a nawet darmowa?

Zdecydowane ograniczanie emisji CO2 nie wpłynęłoby ujemnie na wzrost gospodarczy, a nawet mogłoby go wzmocnić, twierdzą autorzy dwóch opracowań. Jedno, to raport New Climate Economy Project, a drugie – raport MFW. Zbyt piękne, aby było prawdziwe? Niekoniecznie. To poważne, staranne analizy.

Skąd ten optymizm w sprawie zmian klimatycznych i wzrostu? Nie od dziś wiadomo, że dobrze pomyślana strategia kontrolowania emisji, zwłaszcza ta związana z podatkiem węglowym czy handlem limitami, kosztowałaby dużo mniej, niż się zwykle lubi uważać. Do tego teraz ekonomika ochrony klimatu wygląda nawet lepiej, niż kilka lat temu.
Z jednej strony, mamy spektakularny postęp w technologiach energii odnawialnej. Zwłaszcza koszty energii słonecznej od 2010 r. spadły o połowę.
Z drugiej strony, nakładanie cen na CO2 mogłoby szybko dać duże, dodatkowe korzyści. Najważniejsza z nich to poprawa zdrowia społeczeństwa: spalanie węgla wywołuje wiele schorzeń układu oddechowego, które windują koszty opieki zdrowotnej i obniżają produktywność.
Dzięki tym dodatkowym korzyściom upada też jeden z koronnych argumentów przeciwko wycenie CO2: ten, że nie warto tego robić bez globalnego porozumienia. Nawet bez międzynarodowej współpracy jest masa powodów, by przeciwdziałać zagrożeniom.
Ale wróćmy do meritum: dziś jest łatwiej obniżyć emisje, niż wydawało się jeszcze kilka lat temu, a ich redukcja przyniosłaby ogromne korzyści w krótkim i średnim terminie. Ratowanie planety powinno być tanie, a może nawet darmowe.
Naukowcy czasem mówią coś przeciwnego, bo nie rozumieją, czym w istocie jest wzrost gospodarczy. Myślą, że oznacza on po prostu większą produkcję i nie uwzględniają wielu wyborów dotyczących tego, co się konsumuje, z jakich technologii korzysta, by wytworzyć 1 dolara PKB.
Tak więc idea, że wzrost gospodarczy i troska o klimat nawzajem się wykluczają, brzmi może realistycznie, ale jest bzdurą. Jeśli kiedykolwiek wzniesiemy się ponad grupy interesów i ideologie, które blokują ratowanie planety, zobaczymy, że to ratowanie jest tańsze i łatwiejsze, niż wielu sobie wyobraża.

 

 

Na podst. Could Fighting Global Warming Be Cheap and Free?, Paul Krugman, The New York Times

 

Sieci społecznościowe

Tagi