Dlaczego czujemy, że pod koniec każdego miesiąca mamy coraz mniej pieniędzy w kieszeni

Dlaczego ludzie w Irlandii czują, że pod koniec każdego miesiąca mają coraz mniej pieniędzy? Ponieważ za dostosowanie gospodarki w przeważającej mierze płaci przeciętny człowiek. Jeśli udało mu się utrzymać pracę, cierpią jego zarobki. Wpływ zamrożenia płac i podwyżek podatków na dochody netto jest ogromny.

Coraz bardziej spadają, m.in., ceny odzieży i obuwia, ponieważ rynek detaliczny jest bardzo konkurencyjny i sprzedaż idzie w dół. Marże handlowców z głównych ulic Irlandii znacząco się zatem skurczyły. Niestety, ceny wynajmu powierzchni handlowych są zbyt wysokie, dlatego wielu po prostu zamknęło swoje sklepy.

To praktycznie nie do pomyślenia, by w nadchodzących miesiącach i latach płace pozostawały stłumione, podczas gdy inne koszty tak bardzo idą w górę. Zresztą, w gospodarce sukcesu chodzi o to, by płace jak największej liczby ludzi były jak najbardziej wysokie.

Skoro rząd nie chce wziąć pod kontrolę kosztów sektora państwowego i użyteczności publicznej, może spodziewać się zaognienia sytuacji w przemyśle. Wybór należy do rządu.

 

Na podst. Why does it feel as if you have less money in your pocket at the end of every month?, David McWilliams

Sieci społecznościowe

Tagi