Dlaczego miłość słabnie ? Sprawdź poziom dopaminy ! John Mark Linden

Dlaczego miłość słabnie ? Sprawdź poziom dopaminy! 

Kilka słów o dopaminie....Jest jednym z głównych neuroprzekaźników w naszym organizmie odpowiedzialny za pracę mięśni i koordynacją ruchową. Wpływa na wydzielanie hormonów i na procesy emocjonalne.

Dopamina jest odpowiedzialna między innymi za naszą motywację, pamięć, koncentrację, sen, macierzyństwo oraz powstawanie więzi.

Dziwna jest sprawa z tą dopaminą. Dopaminę wytwarza 0,0005 procent komórek mózgowych a tak bardzo  mocno wpływa nasze zachowanie.

Część świata naukowego okrzyknęła ten neuroprzekaźnik cząsteczką przyjemności oraz pokazała tajemniczy klucz do wyjaśnienia i przewidywania zachowań w wielu obszarach aktywności ludzkiej: muzyki, literatury, sztuki, biznesu, odkrywaniu nowych nieznanych praw natury, zakochiwaniu.

Kiedy doznajesz przepływu dopaminy ? Oczywiście na skutek niespodzianek.

Dopamina lubi to co nowe: nowa wiadomość, spotkanie z dawno z niewidzianym „kolegą”, itd…

Dopamina uwielbia nowości, pasje, ekscytacje, dreszcze niepokoju. Nie lubi rutyny, monotonii i zwyczajności.  

Dlatego nas uskrzydla gdy dzieje się coś nowego np. zakochanie. Jesteśmy wtedy podekscytowani i ożywieni. Pierwsze randki, budują zaangażowania, intymność i namiętność.

Dlaczego miłość  w takim razie słabnie ?

Odpowiedź jest prosta: jeśli naszą uwagę nie przyciąga coś nowego, ekscytacja i zaciekawienie po pewnym czasie gaśnie. 

W większości związków dobiega końca, gdy wygasa dopaminowa erupcja. Smutne, ale prawdziwe. To taka mroczna strona dopaminy.

Z punktu widzenia dopaminy liczy się tylko zdobywanie. Nie zna ona miary dobrego. Dopamina posyła nas w pogoń za fantazjami. Podsyca wyobraźnię.

Dopamina umie się tylko dopominać o więcej.

Niedobór tego neuroprzekaźnika bardzo często doprowadza nas do niepokoju, wzburzenia, irytacji, rozdrażnienia oraz strachu przed otaczającym nas otoczeniem. Brakuje nam motywacji do działania.

Osoby z obniżonym poziomem dopaminy często cierpią także z powodu uzależnień oraz obsesji. Nadwyżka dopaminy powoduje zwiększoną skłonność do ryzyka.

 

Z dopaminowym umiarem

John Mark Linden

John Mark Linden

Autor

Pasjonata filozofii, ekonomii, neurofinansów, neurobiologii, neuroregulacji, psychoedukacji, totalnej biologii oraz psychoterapii.

Inspirujący doradca, nauczyciel,  oferuje swoim czytelnikom alternatywną, przywracającą człowiekowi siłę wewnętrzną. 

Przedkłada język przełomowych odkryć naukowych na łatwe do zastosowania porady i podaje konkretne odpowiedzi na pytania.

Prezentuje nowy sposób myślenia o człowieku i świecie. Jego ogromna dociekliwość i niezłomność w odkrywaniu prawdy tworzy niezwykłą charyzmę urzekającą każdego.

"Najpierw analiza przyczyn, potem synteza -  pozbieranie wszystkiego razem i ustawienie równowagi - wszystkiego w sobie".

 

 

 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi