Dlaczego nie tylko bogacze potrzebują planu finansowego - cz.1

Badania pokazały, że wszechstronny plan finansowy może przynieść korzyści każdemu, bez względu na to, czy ledwie wiąże koniec z końcem, czy też ma tyle pieniędzy, że nie wie już, co z nimi robić.

Tymczasem, tylko 31% amerykańskich rodzin decyduje się na taki pełnozakresowy plan. Rzadkością są nawet plany wybiórcze. Jedynie 35% osób oszczędza np. na czarną godzinę.Szkoda, bo jak mówi Tom Pemberton z Pemberton Financial Planning, „Dobrym sposobem na dostanie się do wyższej grupy dochodowej jest właśnie stworzenie planu finansowego”.

Nie zakładajcie też, że taki plan to coś dla starszych. Pemberton radzi, aby zacząć na serio myśleć o finansach już w wieku dwudziestu paru lat. Ostatecznie, im więcej czasu damy naszym inwestycjom, tym mniej będziemy musieli odłożyć, by osiągnąć takie same zwroty, jak ktoś, kto zaczął inwestować później.

Oto kilka argumentów za wszechstronnym planem finansowym:

1. Pomoże określić twoje cele finansowe.

Większość planistów finansowych zaczyna od pytania o cele finansowe. W przypadku par, to ćwiczenie czasami wystarcza, aby zaczęły nadawać na wspólnych falach. 

2. Pomoże stwierdzić, czy twoje cele są realne, zwłaszcza w kontekście przyjętego harmonogramu.

Pemberton, po przyjrzeniu się celom, zaczyna się zastanawiać, jak można je osiągnąć – ile oszczędzać i jakich dokonywać inwestycji. „Większość z nas ma więcej celów, niż zasobów finansowych” - mówi. „Choć zwykle to nie tyle cele są nieosiągalne, ile raczej przyjęty harmonogram”. Na realizację takich postanowień, jak zgromadzenie odpowiednich oszczędności emerytalnych czy spłata kredytu hipotecznego, potrzeba wielu lat.

3. Pomoże ci zrozumieć, jak dostosować wydatki do celów.

Gdy już wiesz, do czego zmierzasz i ile czasu ci to zajmie, możesz przyjrzeć się swoim przepływom pieniężnym, by sprawdzić, czy nie wydajesz więcej, niż zarabiasz. Jeśli bilans jest ujemny, nie zrealizujesz celów. Analiza wydatków często ludzi zaskakuje: „Nie miałem pojęcia, że tyle pieniędzy zostawiam w Starbucksie!”.

4. Pokaże, jakie popełniasz błędy finansowe.

Analiza nie tylko wydatków, ale i ogólnego stanu twoich finansów, często ujawnia błędy – i łatwe rozwiązania. Ludzie czasami patrzą na obciążenie swojej karty kredytowej i mówią „Płacę bankowi 18% w odsetkach. Czy którakolwiek z moich inwestycji daje mi choćby zbliżoną stawkę?”.

5. Pozwoli ci mierzyć postępy w drodze do celu.

Gdy ogólny plan jest już gotowy, możesz sobie stawiać bardziej wymierne cele cząstkowe, jak np. regularne przeznaczanie konkretnych kwot na oszczędności lub spłatę długu.

 

 

Na podst. Reasons Why Financial Plans Aren't Just For The 1%, Laura Shin, Forbes

Sieci społecznościowe

Tagi