Dlaczego nie tylko bogacze potrzebują planu finansowego - cz.2

Badania pokazały, że wszechstronny plan finansowy może przynieść korzyści każdemu, bez względu na to, czy ledwie wiąże koniec z końcem, czy też ma tyle pieniędzy, że nie wie już, co z nimi robić.

Oto kolejne argumenty za wszechstronnym planem finansowym:

6. Pomoże ci znaleźć nowe sposoby na maksymalizację zysków i oszczędności.

Ekspert, który przygląda się twoim finansom z zewnątrz, może dostrzec niewykorzystane okazje do zarobku lub oszczędności. Pemberton czasami zauważa np., że jego klienci nie korzystają w pracy z elastycznego planu wydatków, który pozwoliłby im odliczać koszty zdrowotne od podatku.

7. Pomoże ci zauważać zagrożenia, o których nie pomyślałeś. 

Ważną część planu finansowego stanowi analiza zabezpieczenia przed ryzykiem. Jakie jest prawdopodobieństwo, że choroba uniemożliwi ci utrzymywanie rodziny, czy też że twoja przedwczesna śmierć obciąży ją olbrzymim długiem hipotecznym? 

8. Sprawi, że będziesz z większą pewnością operować swoimi pieniędzmi.

Badania pokazują, że 52% posiadaczy planu finansowego czuje się pewnie w sprawach związanych z zarządzaniem pieniędzmi. Wśród tych bez takiego planu pewnie się czuje tylko 30%. Pemberton opowiada, że ludzie, dla których opracowuje plany, na ogół zyskują poczucie kontroli nad swoimi finansami. 

9. Pomoże ci gromadzić majątek.

Ci, którzy mają plan, zazwyczaj są w stanie zgromadzić większe oszczędności i częściej spłacają całe obciążenie karty kredytowej. Co ciekawe, zarabiający mniej niż 25 tys. dol. rocznie, ale mający plan finansowy, częściej spłacają całe zadłużenie karty, niż ci, którzy zarabiają 25-50 tys., lecz planu nie opracowali.

10. Pomoże ci komfortowo żyć. 

Osoby z planem finansowym częściej twierdzą, że prowadzą komfortowe życie. A przy tym, ci, którzy zarabiają 50-100 tys. dol. i mają plan, czują większe zadowolenie, niż ci, którzy zarabiają ponad100 tys. i nie mają planu.

Choć zatrudnienie kogoś z zewnątrz, aby przygotował dla ciebie plan finansowy, nie jest konieczne, dużo ludzi korzysta z tej możliwości. Pomaga to zaoszczędzić czas i energię potrzebne na przekopywanie się przez liczne i często sprzeczne porady.

 

 

Na podst. Reasons Why Financial Plans Aren't Just For The 1%, Laura Shin, Forbes

 

Sieci społecznościowe

Tagi