Dlaczego producenci boją się e-food

Firmy zrzeszone w Polskiej Federacji Producentów Żywności, do której należą m.​in. Danone, Nestlé, Unilever, czy Maspex, wpadły w furię, gdy dowiedziały się, jak działa aplikacja na smartfony e-food, którą pobrało już ponad 35 tys. Polaków. Program informuje klientów o szkodliwości dodatków w jedzeniu. Na tej podstawie wystawia jednocześnie rekomendację, czy warto produkt kupić czy nie. Organizacja producentów chce wycofania z rynku programu, argumentując że informacje mogą wprowadzać w błąd.

Bez względu na to, jak dalej potoczy się afera i czy zeskanowane kody faktycznie mogą ujawniać informacje szkodzące ostatecznie wynikom sprzedażowym koncernów, rosnąca gwałtownie liczba ściągniętych aplikacji powinna być dla nich sygnałem ostrzegawczym. Na decyzje zakupowe Polaków w coraz większym stopniu będą wpływać czynniki, które kiedyś nie miały znaczenia. Choćby z powodu niewiedzy.

Wprawdzie, jak wynika m.​in. z badań Eurobarometru, nadal dominującym czynnikiem wyboru jest cena, to w grę zaczynają poważnie wchodzić też inne cechy produktów. Albo firm, które je wytwarzają. Jakość, szybkość dostawy, wiarygodność producenta, czy jego...odpowiedzialność społeczna (CSR - Corporate Social Responsibility). Do której, przypomnijmy, należy też odpowiedzialność za to, by produkty dostarczane klientom były bezpieczne i zdrowe.

Firma badawcza Nielsen przebadała niedawno 30 tys. respondentów w 60 krajach i okazało się, że 55% z nich jest skłonnych wydać więcj pieniędzy na produkty „odpowiedzialne społecznie”. To o 10% więcej niż jeszcze dwa lata temu. Najbardziej skłonni do etycznych i prośrodowiskowych zakupów są mieszkańcy Azji i Pacyfiku (64%), później Ameryki Łacińskiej, Środkowego Wschodu i Afryki. W Europie i USA na ekologiczne czy etycznie wytwarzane produkty więcej chciałoby zapłacić ok. 40% konsumentów.

W Polsce takie badania zrobiło GfK Polonia. Wynika z nich, że tylko co piąty Polak byłby skłonny zapłacić do 10 procent więcej za produkty przedsiębiorstwa, które zachowuje się etycznie. Co więcej, ponad połowa badanych zauważa pogorszenie standardów w polskim biznesie. Najbardziej nieprzychylne firmom oceny wydają gospodynie domowe, które najczęściej decydują o domowych zakupach. Negatywne oceny moralności przedsiębiorstw nie przekładają się jednak na wybory przy sklepowych półkach. Siedemdziesiąt procent respondentów nie zwraca na to uwagi przy robieniu zakupów.

Podobnie, jak w Europie i USA, w ostatnich latach furorę robi jednak u nas żywność ekologiczna, tradycyjna, zwiększa się też świadomość, na czym polega zdrowe żywienie. Stąd zainteresowanie takimi aplikacjami jak e-food, które mogą mieć poważny wpływ na decyzje zakupowiczów. I to z jeszcze jednego powodu.

Jak wynika z tegorocznego badania PBS, co piąty Polak (22%) przynajmniej raz zdecydował się w ciągu ostatnich trzech miesięcy na zakup z polecenia. Ponad połowa respondentów (59%) z rekomendacji skorzystała więcej niż raz. Najczęściej takie zakupy dotyczą produktów spożywczych – 40% klientów kupowało je na podstawie rekomendacji. Następne w kolejności są produkty do pielęgnacji urody i usługi kosmetyczne – 25%. Konsumenci są też coraz bardziej skłonni do rekomendowania. W tym przez internet. Aplikacje, które potrafią te skłonności wykorzystać, na pewno na tym zarobią. Producenci, niekoniecznie.

 

Źródło: Magdalena Krukowska, Forbes

Sieci społecznościowe

Tagi