Dlaczego u niektórych dorosłych rozwija się alergia?

Dlaczego nagle pojawia się u kogoś reakcja alergiczna, choć wcześniej przez całe lata nie miał takich problemów?

Alergie w dużej mierze mają podłoże genetyczne. Jeśli jedno z rodziców jest alergikiem, są duże szanse, że będzie nim także dziecko. Jednak nie musi to oznaczać, że pełne objawy wystąpią od razu. Dziedziczony jest układ immunologiczny z predyspozycją do reakcji alergicznych. Bywa, że objawy pojawiają się po dłuższym czasie, gdy ekspozycja na alergeny, takie jak np. pyłki, roztocza czy pleśnie, kumuluje się, aż osiąga moment krytyczny.

Swego czasu przeprowadzono badanie na studentach 1 roku, którzy mieli dodatni wynik immunoglobuliny. Badanie to powtórzono na tej samej grupie osób po 20 latach. Za pierwszym razem, alergię stwierdzono 20% z nich. Za drugim – już u 40%. Stad wniosek, że w przypadku niektórych ludzi, dopiero długotrwała ekspozycja na alergeny prowadzi do rozwinięcia się pełnoobjawowej alergii.

Jej wystąpienie u dorosłych może spowodować wiele czynników, m.in. wysoki poziom ekspozycji na zanieczyszczenia albo przeprowadzka na farmę ze zwierzętami. Mogą to być również zmiany hormonalne u kobiet podczas ciąży czy menopauzy. Czasami, gdy ktoś się starzeje, jego układ odpornościowy staje się bardziej wrażliwy, co może prowadzić do alergii. Mogą ją także spowodować niektóre wirusy czy zwykłe przeziębienie, które przechyli szalę u osoby z genetycznymi predyspozycjami.

Alergia może ustąpić, gdy wywołujące ją czynniki zewnętrzne zostaną wyeliminowane. Zmiana klimatu czy pozbycie się z domu zwierzaka mogą złagodzić objawy. Lecz z drugiej strony, np. przenosiny do innego miasta potrafią sprawić, że rozwinie się uczulenie na nowego typu pyłki. Generalnie, alergia nie jest zjawiskiem typu constans, ale ma charakter bardziej sinusoidalny.

 

 

Na podst. Why Do Some People Develop Allergies as Adults?, Heidi Mitchell, The Wall Street Journal

 

Sieci społecznościowe

Tagi