Dlaczego w przypadku Alzheimera musimy się skupić na profilaktyce

W badaniu przyjrzano się 5406 mieszkańcom domów opieki i przyjmowanym przez nich lekom. Szczególną uwagę zwracano na medykamenty, które uważa się za „zawsze nieodpowiednie” dla tej grupy pacjentów, w tym na „leki na Alzheimera” i obniżające cholesterol. Według raportu, aż 53,9% badanych otrzymywało przynajmniej jedno niepotrzebne lekarstwo.

Niepożądane skutki uboczne tzw. leków na Alzheimera obejmują omdlenia, zaburzenia rytmu serca, retencję (chorobliwe zatrzymanie moczu) i uszkodzenia stawu biodrowego. Z kolei leki obniżające cholesterol mogą u osób starszych powodować, m.in., uszkodzenie mięśni, utratę pamięci, dezorientację, cukrzycę i podwyższenie poziomu cukru we krwi.

Dr Jennifer Tjia, która kierowała badaniem, mówi: „Pomimo standardów opieki wymagających minimalizowania niepotrzebnych lub mało skutecznych interwencji, aby skupić się na działaniach, które optymalizują jakość życia, nadal powszechną praktyką, jeśli chodzi o tę grupę pacjentów, jest stosowanie większej liczby środków farmakologicznych, niż jest to wskazane”.

W podsumowaniu raportu czytamy: „Nasze odkrycia mają poważne implikacje, ponieważ stosowanie leków na receptę w przypadku pacjentów w zaawansowanych stadiach choroby stanowi obciążenie zarówno dla nich, jak i dla całego systemu opieki zdrowotnej. Na poziomie ekonomicznym, korzystanie ze środków farmakologicznych o wątpliwej użyteczności odpowiada za dużą część wydatków przypadających na przeciętnego pacjenta [hospicjum]”.

Wśród uczestników badania niepotrzebnie ordynowane medykamenty generowały aż 35% wszystkich kosztów związanych z zakupem leków. W przeliczeniu na pacjenta daje to 816 dol. na kwartał.

 

Na podst. Why We Need to Focus on Alzheimer’s Prevention, David Perlmutter, drperlmutter.com

Sieci społecznościowe

Tagi