Dlaczego wcześniejsza emerytura często wychodzi bokiem

Wiele osób, które przechodzą na taką emeryturę, wraca do pracy w ciągu roku, a nawet miesiąca. Nie, żeby było im źle. Ale mają wrażenie, że nie robią nic istotnego.

Według badań, większość świeżych emerytów w ciągu dwóch lat przestaje się zajmować rzeczami, które dawały im poczucie sensu i zaangażowania, tak ważne dla ogólnego samopoczucia.

Zanim więc podejmiecie ten krok, powinniście przemyśleć dużo więcej, niż tylko kwestie bezpieczeństwa finansowego. Zastanówcie się, co będziecie robić pomiędzy wyjazdami na wakacje, dbaniem o dom czy odwiedzaniem wnuków. Mówi się, że każdy potrzebuje powodu, by rano wstać z łóżka. Dzięki czemu będziecie mieć na co dzień poczucie celu? Czy wiecie, że najwięcej rozwodów jest wśród osób po 50-tce? Co zrobicie, by ożywić wasz związek? Szczególnie mężczyźni powinni to przemyśleć. Według statystyk, to kobiety częściej inicjują rozwód: mają po prostu dosyć tego nudziarza, który całe dnie zaczął spędzać w domu.

Badania pokazują, że starsze osoby, które nadal pracują, są bardziej zadowolone z życia, a ich zdrowie emocjonalne i fizyczne jest w lepszym stanie.

Nim dojdziecie do wniosku, że, skoro zgromadziliście wspólny majątek, to emerytura jest prostym sposobem na wyrwanie się z codziennej harówki, przemyślcie wszystko bardzo starannie. W jaki sposób będziecie mogli wykorzystać swoje talenty tak, aby czuć się dobrze? W jakim kierunku będziecie się rozwijać? Starzejąc się, stopniowo tracimy przyjaciół. Co zrobicie, by zastąpić ich nowymi, takimi, na których będziecie mogli naprawdę liczyć?

Udana emerytura łączy się z mnóstwem planowania. W przypadku wielu osób, zakończenie pracy zawodowej między 55 a 60 rokiem życia oznacza, że zostało im jeszcze prawie tyle samo lat, ile do tej pory przeżyli jako dorośli. Co zrobicie, by ten czas był nie tylko wolny, ale i szczęśliwy?

 

Na podst. Why Early Retirement Often Backfires, Joseph Coughlin, The Wall Street Journal

Zdjęcie: iStock

Sieci społecznościowe

Tagi