Długowieczność rozłożona na czynniki pierwsze

Oczekiwana długość życia Amerykanina, który rodzi się dzisiaj, to 78 lat. Ale w tym roku ponad 70 tys. Amerykanów będzie miało setne urodziny. Odpowiedź na to, jak im się to udało, leży w stylu życia i środowisku.

Według badań przeprowadzonych przez duńskich naukowców, geny odpowiadają jedynie za 20 proc. długowieczności. Wraz z demografami znaleźliśmy pięć miejsc na świecie, gdzie żyje nieproporcjonalnie dużo osób w wieku 100 lat i więcej.

  • Region Barbagii na Sardynii – górski obszar w środku wyspy, gdzie jest największe na świecie skupisko stuletnich mężczyzn.
  • Ikaria w Grecji – wyspa na Morzy Egejskim, mająca jeden z najniższych na świecie wskaźników umieralności osób w średnim wieku i najniższy odsetek ludzi z demencją.
  • Półwysep Nicoya w Kostaryce – najniższy na świecie wskaźnik śmiertelności ludzi w wieku średnim i drugie na świecie miejsce o najwyższej koncentracji mężczyzn-100-latków.
  • Okinawa w Japonii – populacja kobiet powyżej 70-tki żyje tu najdłużej na świecie.

Zespół lekarzy, antropologów i demografów znalazł 9 wspólnych mianowników tych miejsc:

1.Naturalny ruch. . Najdłużej żyjący na świecie ludzie nie biegają maratonów i nie chodzą na siłownię. Żyją w środowisku, które, niejako mimo woli, zmusza ich do ruchu.

2. Cel. Na Okinawie nazywa się to „Ikigai”, na półwyspie Nicoya „plan de vida”. W dowolnym tłumaczeniu znaczy to: „Dlaczego budzę się rano”. Ktoś, kto czuje sens życia, żyje przeciętnie o 7 lat dłużej.

3. Spuszczanie powietrza. Najdłużej żyjący ludzie nie „siedzą” na problemach i nie „hodują” stresu. Na Okinawie każdego dnia przez chwilę myślą o przodkach, mieszkańcy Ikarii drzemią, na Sardynii rezerwują sobie czas na relaks.

4. Reguła 80 proc. Mantra „Hara hachi bu”, powtarzana od 2,5 tys. lat na Okinawie, znaczy: przestań jeść, gdy jesteś najedzony w 80 proc. Ludzie żyjący najdłużej jedzą mały posiłek późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, a potem już nic.

5. Nacisk na rośliny. Strączkowe – bób, soja, fasola, soczewica są podstawą diety. Mięso, szczególnie wieprzowina, jest jedzone średnio pięć razy w miesiącu, w niewielkich porcjach.

6. Wino. Ludzie długowieczni  piją alkohol umiarkowanie i regularnie – 1-2 kieliszki z przyjaciółmi do posiłku.

7. Przynależność. Wszyscy 100-latkowie, z którymi rozmawialiśmy, należą do jakiejś wspólnoty religijnej. Nieważne, jakiej. Religijne praktyki wydłużają życie o 4 do 14 lat.

8. Życie w rodzinie. Stulatkowie żyją w rodzinie, z dziećmi lub blisko nich. Inwestują w nie, dbają o nie i je kochają (tym częściej dzieci odpłacają im tym samym). Mają życiowych partnerów (podnosi to oczekiwaną długość życia o 3 lata).

9. Odpowiednie plemię. Najdłużej żyjący ludzie znajdują się w środowisku społecznym, które wspiera zdrowe zachowania. Mieszkańcy Okinawy tworzą np. pięcioosobowe grupy przyjaciół („moais”) i nawzajem angażują się w swoje życie. Najwyraźniej, społecznościowa sieć długowiecznych kształtuje zachowania korzystne dla zdrowia.

Aby zostać 100-latkiem, trzeba też wygrać na loterii genetycznej. Ale większość z nas może dożyć 90-tki i cieszyć się dobrym zdrowiem. Trzeba tylko przyjąć styl życia osób długowiecznych.

Produkt dostępny na rynku polskim:

http://produktybenedyktynskie.com/p1723,ziola-o-zygmunta-dlugowiecznosc

Na podst. Reverse Engineering Longevity, Dan Buettner, Blue Zones

Sieci społecznościowe

Tagi