Dobre spojrzenie dodaje odwagi, złe ją odbiera

W pewnej rodzinie przeprowadzono ciekawe doświadczenie. Napełniono dwa słoiki ryżem i przez miesiąc codziennie mówiono do jednej próbki „dziękuję”, a do drugiej „ty głupku”. Śledzono zmiany, które w tym okresie zachodziły w ryżu. Nawet dzieci, po powrocie ze szkoły, zwracały się do ryżu tymi słowami.

Po miesiącu ryż, do którego mówiono „dziękuję”, częściowo sfermentował i zaczął wydzielać przyjemny aromat, przypominając zapach mlecznego napoju zaprawionego słodem. Ten zaś, do którego mówiono „ty głupku”, sczerniał i zgnił.

Opisałem ten eksperyment w swojej pierwszej książce i w wyniku tego powtórzyły go setki rodzin w całej Japonii. Wszystkie uzyskały identyczne rezultaty. W jednej rodzinie przeprowadzono wariant tego doświadczenia, przygotowując trzy próbki ryżu: do jednej mówiono „dziękuję”, do drugiej „ty głupku”, a trzecią ignorowano.

Jak myślicie, co się stało? Ryż, który ignorowano, zgnił prędzej niż ten, do którego mówiono: „ty głupku”. Kiedy inne osoby powtórzyły to doświadczenie, rezultaty były identyczne. Wydaje się, że z dwojga złego lepiej być wyśmiewanym czy poniżanym niż pomijanym.

To, na co zwracamy uwagę, otrzymuje od nas energię, pozytywną lub negatywną. Najbardziej szkodliwym zachowaniem jest brak zainteresowania.

Myślę, że to doświadczenie uczy nas czegoś bardzo ważnego. Musimy zadbać o to, by okazywać zainteresowanie własnym dzieciom, rozmawiać z nimi. Trzeba mówić do dziecka życzliwie i z miłością już od chwili jego poczęcia.

Także serdeczne traktowanie roślin domowych –patrzenie na nie z życzliwością i chwalenie ich –pomoże im zdrowo rosnąć. To samo dotyczy zwierząt domowych, a nawet insektów.

Nie mam wątpliwości, ze Bogu bardzo podoba się jego własne dzieło i że pragnie, abyśmy rozwinęli w sobie taką samą zdolność, jaką ma On – zdolność tworzenia. Spojrzy na nas łaskawszym okiem, jeśli posługując się wolną wolą, będziemy świadomie decydować, jak z tej zdolności właściwie korzystać.

 

Źródło: Emoto Masaru, Tajemnice wody i jej wpływ na człowieka i naszą planetę, Wydawnictwo Medium 2004.

Sieci społecznościowe

Tagi