"Dr Dobre Samopoczucie" - Kiedy nasz mózg zalewany jest euforią ? John Mark Linden

Mózg dorosłego człowieka zawiera ok. 100 miliardów komórek nerwowych. 

Tylko niespełna jedna tysięczna procenta produkuje neuroprzekaźnik dopaminę, który pomaga zwierzętom oraz ludziom podejmować działania aby otrzymać nagrodę.

Powstają one w miejscu, gdzie mózg łączy się z rdzeniem kręgowym.

Ta maleńka neuronowa mniejszość ma jednak ogromny wpływ na nasze decyzje inwestycyjne i nasze działania w wielu obszarach życia.

Brak dopaminy sprawia, że nie mamy chęci do działania, natomiast nadmiar tego neuroprzekaźnika powoduje, że zaczynamy „prowadzić” hedonistyczne życie.

Nadwyżka dopaminy dostarcza nam poczucie przyjemności odurzając nas w naturalny sposób.

Nasz mózg zalewany jest euforią, kiedy uda nam się osiągnąć to co zamierzaliśmy.

Niektórzy nazywają ten neuroprzekaźnik „Dr Dobre Samopoczucie”.

W badaniach przeprowadzonych przez Wolframa Schulza, neurofizjologa z University of Cambridge stwierdzono, że nieoczekiwana wygrana zwiększa aktywność w mózgu.

Schulz potwierdził, że w reakcji na niespodziewaną pojawiającą się nagrodę neurony aktywują się na dłużej, a ich aktywność jest większa niż wówczas, gdy nagroda była zapowiedziana.

Neurony zwiększają wydzielanie dopaminy z 3 do 40 razy na sekundę. Im większa jest częstotliwość wydzielania dopaminy, tym bardziej naglący jest sygnał nagrody.

System dopaminowy jest bardziej zainteresowany bodźcami nowymi niż tymi, które już zna.

Wzrost poziomu dopaminy, który towarzyszy nioczekiwanej nagrodzie, to najważniejszy czynnik, który skłania nas do podejmowania ryzyka.

Kiedy nagroda, na którą liczymy nie pojawi się, poziom dopaminy opada.

Alkohol, nikotyna, kokaina czy morfina – wszystkie te używki mamią ludzi, oddziałując, na różne sposoby, na ośrodki w mózgu wrażliwe na działania dopaminy. Dawka kokainy wstrząsa mózgiem, skłaniając go do uwalniania dopaminy około piętnaście razy szybciej. 

Jeżeli chodzi o pieniądze,  jeżeli zdarzy się duża wygrana lub wysoki zysk na np. na inwestycjach, zaczynamy funkcjonować w taki sam sposób jak nałogowcy – różnica jest tylko taka, że jesteśmy uzależnieni nie od alkoholu czy narkotyków, ale od pieniędzy.

Gdyby nie gorączka dopaminy nasi przodkowie poumieraliby z głodu w jaskiniach, a współcześni inwestorzy trzymaliby wszystkie pieniądze w skarpecie.

Neurobiolodzy nie potrafią jeszcze do końca wyjaśnić, czy dopamina ma bezpośredni związek z odczuwaniem przyjemności, czy jest jedynie zapowiedzią sygnałów rozbudzających poczucie przyjemności, niesionych przez jednego z pozostałych chemicznych posłańców mózgu, na przykład glutaminian, oreksynę, noradrenalinę lub acetylocholinę.

 

Euforycznego dnia...

John Mark Linden

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: własne, Jason Zweig, twój mózg, twoje pieniądze

John Mark Linden

Autor

Pasjonata filozofii, ekonomii, neurofinansów, neurobiologii, neuroregulacji, psychoedukacji, totalnej biologii oraz psychoterapii.

Inspirujący doradca, nauczyciel,  oferuje swoim czytelnikom alternatywną, przywracającą człowiekowi siłę wewnętrzną. 

Przedkłada język przełomowych odkryć naukowych na łatwe do zastosowania porady i podaje konkretne odpowiedzi na pytania.

Prezentuje nowy sposób myślenia o człowieku i świecie. Jego ogromna dociekliwość i niezłomność w odkrywaniu prawdy tworzy niezwykłą charyzmę urzekającą każdego.

"Najpierw analiza przyczyn, potem synteza -  pozbieranie wszystkiego razem i ustawienie równowagi - wszystkiego w sobie".

 

 

 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi