Dymnica na niewydolność wątroby

Dymnica pospolita to roślina jednoroczna z rodziny makowatych, występująca w Europie i Azji, Ameryce W Polsce rośnie jako chwast pól i ogrodów na całym niżu i w dolnych partiach górskich.

Dymnica ma łodygi do 50 cm wysokie, wzniesione lub dźwigające się, gałęziste. Liście podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne o odcinkach do 3 mm szerokich, równowąsko-lancetowatych. Kwiaty różowo-purpurowe, grzbieciste, drobne. Kwitnie od maja do września.

Dla potrzeb lecznictwa zbiera się całe pędy nadziemne w początkach kwitnienia rośliny i suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie lub w suszarniach ogrzewanych w temp do 40°C. Surowcem jest ziele dymnicy.

Ziele dymnicy działa silnie rozkurczowo na mięśnie gładkie. Powoduje rozkurcz jelit, dróg żółciowych i moczowych oraz naczyń krwionośnych. Przywraca prawidłową amplitudę ruchów perystaltycznych jelit, odpowiednie przemieszczanie treści pokarmowej i regularne wypróżnienia. W niewydolności wątroby przetwory z ziela dymnicy zwiększają wytwarzanie żółci stosownie do istotnych potrzeb organizmu, a hamują jej produkcję przy nadmiarze żółci. Ułatwiają ponadto jej przepływ do dwunastnicy, dzięki rozkurczającemu działaniu na zwieracz Oddiego. Obserwuje się także zwiększenie ilości wydalanego moczu i nieznaczne obniżenie ciśnienia krwi.

Wyciągi z ziela dymnicy, podawane w dawkach wyższych od zalecanych, mają niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi, oddech, serce i wątrobę. Długotrwałe stosowanie tych preparatów może spowodować uszkodzenie oczu i objawy jaskry, tak samo jak po wyciągach z jaskółczego ziela.

Przetwory z ziela dymnicy podaje się w chorobach wątroby i dróg żółciowych w przypadkach, kiedy obserwuje się niedostateczne wydzielanie żółci oraz osłabienie jej przepływu, między innymi w niewydolności wątroby, w kamicy i kolce żółciowej, skurczach i stanach zapalnych powodujących dyskinezję, a także po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych. Również przy nadmiernym wydzielaniu żółci. Wyciągi z ziela dymnicy dają też korzystne wyniki w niektórych przypadkach migreny na tle niedomogi żółciowej lub niewydolności wątroby.

Odwar z ziela dymnicy: 1/2 łyżki ziela dymnicy zalać 1 szklanką wody letniej i gotować przez 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1-3 łyżki 2-4 razy dziennie w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego przez 10-15 dni, następnie zrobić 10-dniową przerwę. Można również stosować jako środek pobudzający apetyt, wzmacniający i moczopędny.

Syrop z ziela dymnicy: 200-500 g świeżego ziela zmiażdżyć w maszynce do mięsa, wycisnąć sok przez płótno, zmierzyć objętość płynu i dodać taką samą ilość cukru. Gotować powoli na małym ogniu do chwili uzyskania gęstego syropu. Pić po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie w ciągu 15-20 dni i zrobić 10-dniową przerwę. Stosować jako lek rozkurczowy w bólach brzucha, atonii jelit, dróg żółciowych i spowodowanych tym zaburzeniach trawiennych.

Zioła metaboliczne: zmieszać równe ilości ziela dymnicy, liści brzozy, liści pokrzywy, liści melisy, ziela skrzypu, ziela fiołka trójbarwnego, korzeni mniszka i kory kruszyny. Zalać 1 łyżkę ziół 1i1/2 szklanki wody ciepłej, ogrzewać do wrzenia pod przykryciem i pozostawić na 15-20 min. Przecedzić i pić w dwóch porcjach -rano i wieczorem. Stosować jako środek regulujący przemianę materii, ułatwiający przyswajanie składników pokarmowych i ogólnie wzmacniający, zalecany zwłaszcza w okresie zimy i wczesną wiosną.

Zioła żółciopędne: zmieszać po 50 g ziela dymnicy i liści mięty pieprzowej oraz po 25 g liści bobrka, kwiatów kocanki, ziela dziurawca i rozdrobnionych korzeni mniszka. Zalać 2 łyżki ziół 3 szklankami wody gorącej i gotować 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić po 2/3 szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu jako środek żółciopędny, żółciotwórczy i rozkurczowy. na zawartość alkaloidów. Stosuje się jako lek żółciopędny, żółciotwórczy, rozkurczowy oraz hamujący wytwarzanie nadmiaru żółci. Dawkować 3 razy dziennie po 2 drażetki.

 

 

 

Źródło: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa

Sieci społecznościowe

Tagi