Działanie ekstraktu z sosny

Pycnogenol to ekstrakt otrzymywany z kory sosny Pinus maritima, rosnącej na atlantyckim wybrzeżu Francji. Zawiera mieszaninę związków polifenolowych, monopmerów (katechina, epikatechina, taksifolin), dimerów (procyjanidyny) oraz oligomerów, jak również kwasy fenolowe (kawowy, ferulowy). Badania laboratoryjne (in vitro) potwierdziły jego silne właściwości antyoksyacyjne i wymiatające rodniki. A w organizmie człowieka?

Wybrano zdrowych, młodych ochotników o jasnej skórze, których poproszono o niestosowanie żadnych witamin na 2 tygodnie przed eksperymentem polegającym na naświetlaniu pleców „w kratkę”, tj. każdy 1cm2 otrzymywał inna dawkę promieniowania UV. Uczestnicy dostawali Pycnogenol, jako suplement diety, a naświetlanie wykonywano po 1-szym tygodniu suplementacji oraz po 4 tygodniach. Tak pomyślane doświadczenie pozwoliło określić minimalną dawkę promieniowania, które wywoływało zaczerwienienie, czyli stan zapalny skóry. Obserwowano, że efekt ochronny był proporcjonalny do dziennej porcji Pycnogenolu jak i do czasu suplementacji. Aby wywołać zaczerwienienie bez suplementacji  potrzebna była dawka 21,5 mJ/cm2, przy suplementacji 1,6 mg Pycnogenolu/kg aż 39,6 mJ/cm2.

Wniosek: podawanie ekstraktu z sosny pozwoliło na prawie dwukrotnie zwiększenie dawki UV. Uczestnicy eksperymentu mogliby dwukrotnie dłużej spacerować po plaży bez ryzyka czerwonych pleców i spania na brzuchu w czasie pierwszych nocy wakacji (niestety, to częste!)

 

Suplementy diety dla Ciebie, prof. Iwona Wawer, Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Wektor, str.171

Prof. dr hab. Iwona Wawer

Autor

Prof. dr hab. Iwona Wawer - chemik, profesor nauk farmaceutycznych, pracuje na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się chemią fizyczną, a więc dyscypliną wykorzystującą metody fizyki w badaniach związków chemicznych.

Autorka lub współautorka ponad 150 publikacji naukowych, kilku książek oraz portalu www.naukadlazdrowia.pl. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” 

W wolnym czasie żegluje na Mazurach. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi