Dzięki probiotykom, dzieci mniej chorują

Codzienne przyjmowanie popularnych probiotyków zmniejsza zachorowalność dzieci na biegunkę i infekcje układu oddechowego w placówkach opieki dziennej, jak żłobki i przedszkola – wynika z randomizowanych testów, przeprowadzonych w Meksyku.

Naukowcy przebadali 336 zdrowych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, uczęszczających do ośrodków opieki dziennej. Połowa z nich codziennie otrzymywała suplement z dzienną dawką Lactobacillus reuteri, korzystną dla jelit bakterią, obecną w wielu produktach żywnościowych i spotykaną u większości ludzi. Druga połowa dostawała placebo.

Interwencja trwała trzy miesiące, a potem, przez kolejne trzy, dzieci były obserwowane.

Podczas badania było 69 przypadków biegunki w „grupie placebo” i 42 w „grupie probiotykowej”. W tej pierwszej były 204 przypadki zakażeń dróg oddechowych, a w drugiej tylko 93. Chorzy „probiotykowi”  leczeni byli antybiotykami średnio przez 2,7 dnia, a ci z grupy placebo 4,1 dnia. Różnice te utrzymywały się także podczas późniejszej obserwacji.

„Dowody na wartość probiotyków są teraz mocniejsze, ale jeszcze wiele musimy się dowiedzieć” – mówi Stephen S. Morse, specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie Columbia.

 

Na podst. Probiotic Eases Ills in Children, Nicholas Bakalar, The New York Times

 

Sieci społecznościowe

Tagi