Dziesięć filarów niezależności finansowej

Bogactwa nie mierzy się ilością zarabianych pieniędzy, ale tym, co zgromadziłeś. Gromadzenie majątku daje swobodę i niezależność. Ci, którym udało się osiągnąć ten stan nirwany, zawdzięczają go 10 filarom.

1. Nie zadłużaj się na całe życie

Dług jest wrogiem nr 1 niezależności finansowej. Weźmy popularny kredyt hipoteczny. Joe i Suzy chcą pożyczyć na dom 200 tys. dol. Mają do wyboru dwa kredyty, oba na 5% rocznie. Pierwszy jest na 20 lat, drugi na 30. Jeśli wybiorą pierwszy, będą płacić 1319,91 dol. miesięcznie. Wybierając drugi, płacić będą 1073,64 dol., o 246,27 dol. mniej. Lecz decydując się na niższą ratę, oddadzą bankowi w sumie 69 732 dol. więcej. Gdyby wybrali wyższą ratę, a następnie przez 10 lat odkładali po 1319,91 dol. miesięcznie na rachunek z oprocentowaniem 5% rocznie, po 30 latach mieliby spłacony dom i 204 958,63 dol. oszczędności.

Kredyt trzeba spłacać tak szybko, jak się da.

2. Oszczędzanie i akumulacja bogactwa to dwie różne rzeczy

Niektórzy spotkani na 50 zjeździe absolwentów liceum wciąż żyją w skromnych domach, które kupili, gdy mieli 20-30 lat. Dawno już je spłacili i udało im się zgromadzić pokaźne majątki. Ci, którzy oszczędzali na drogi dom, nic nie odłożyli. Muszą go sprzedać, by mieć na życie. Niestety, wtedy zwykle spadają ceny nieruchomości. Niezależność finansową i szczęście osiągają ci, którzy żyją na miarę swych możliwości i dla których priorytetem jest akumulacja bogactwa.

3. Nigdy nie zadłużaj się na zakup drogiej zabawki

Jeśli już musisz kupić łódź czy motocykl, to na to oszczędzaj. Nie kupuj na raty, czy na kredyt. Odsetki od takich pożyczek są zabójcze, biorąc pod uwagę, jak szybko twój przedmiot pożądania traci na wartości. Mam znajomych, którzy musieli sprzedać łódź i wciąż spłacają kredyt na nią.

4. Licz rzeczywiste koszty, a nie miesięczne płatności

Sprzedawcy kuszą cię niskimi ratami. Patrzysz na swoje zarobki i widzisz, że stać cię na ich spłatę. Ale jeśli nie możesz czegoś kupić za gotówkę, płacisz za pożyczone pieniądze. Nie zapomnij też o amortyzacji nabytego przedmiotu.

Jeśli każdą podwyżkę wydajesz na nowe raty, akumulujesz rzeczy, ale nie masz szans na akumulację bogactwa. Niezależność finansowa wymaga akumulacji bogactwa. Skonsoliduj swoje zadłużenie, potnij karty kredytowe i spróbuj wrócić na właściwy tor. Może to zabrać 5-10 lat, jeśli masz ogromne długi, ale może zdążysz odłożyć coś na emeryturę.

5. „Chcę” nie znaczy „potrzebuję”

Akumulacja bogactwa i niezależność finansowa muszą pokonać potrzebę posiadania rzeczy. Wolność finansowa jest osiągalna, jeśli nie będziesz ich niewolnikiem.

6. Jesteś odpowiedzialny za własne zachowanie

Jeśli jesteś rodzicem nastoletniego kierowcy, który otrzymał mandat za przekroczenie prędkości, powinieneś kazać mu go zapłacić i dodatkowo pokryć koszty droższego ubezpieczenia. Ten, kto stworzył problem, powinien znaleźć jego rozwiązanie.

7. Każde zachowanie rodzi konsekwencje, krótko- i długoterminowe

Na 50 zjeździe koleżeńskim zauważamy, że wielu osób już nie ma. Zmarły na raka płuc. To ci sami, którzy śmiali się, paląc papierosy i nazywając je „dymkiem na raka”. To niewiarygodne, ale, znając ryzyko, nie rzucili palenia i ponieśli konsekwencje. Tak samo przewidywalny jest wynik braku oszczędzania, kiedy się pracuje. Niektórzy myślą, że mogą żyć na koszt opieki społecznej. Ale oni nie są niezależni finansowo. Często w wieku emerytalnym muszą wrócić do pracy, której nienawidzą.

8. Nikt za darmo nie zapewni ci dachu nad głową

Sam jesteś odpowiedzialny za własną emeryturę, opiekę zdrowotną i wszystko, czego potrzebujesz. Może masz zagwarantowane jakieś świadczenia, bezpłatną opiekę zdrowotną lub inne obietnice składane przez rząd lub pracodawcę, ale lepiej nie polegaj tylko na tym. Wielu z tych obietnic nie da się dotrzymać.

Zbyt wielu liczy na emerytury ze środków publicznych i prywatnych. Podpisali różne umowy, ale one nie będą mieć znaczenia, gdy zabraknie pieniędzy na wypłaty. Zapytaj tych, którzy pracowali dla miasta Detroit, co o tym myślą.

Nie licz na to, że inni będą cię wspierać na starość. Może będą, ale stracisz swoją niezależność i pewnie nie będziesz zadowolony.

9. Łatwo przyszło, łatwo poszło – to złe doświadczenie

Wszyscy słyszeliśmy o osobach, które wygrały miliony na loterii i szybko je przepuściły.

Dlaczego, wydawałoby się, inteligentni ludzie, którzy nagle dostają dużo pieniędzy, trwonią je? Ich pierwszą reakcją jest mieć te wszystkie fajne rzeczy, które mogą kupić. Jeśli wygrasz 10 mln dol. i kupisz dom za 2 mln, nadal zostaje ci 8 mln dol. Potem kupujesz łódź za 1 mln dol., ale myślisz, że 7 mln wciąż ci zostało. Zanim się zorientujesz, wyrzucasz wszystko w błoto.

10. Żyj z odsetek i nigdy nie naruszaj kwoty bazowej

Najważniejszy filar zostawiłem na koniec. W przypadku osoby, która wygrała na loterii 10 mln dol., rada brzmi: zainwestuj je mądrze. Z łatwością możesz mieć 500 tys. dol. odsetek netto rocznie, nawet chroniąc swój portfel przed inflacją. A dzieciom, razem z pieniędzmi, możesz przekazać prawidłowe zasady finansowe, w tym tę najważniejszą: nigdy nie naruszaj majątku bazowego.

Posiadanie pieniędzy oznacza, że nigdy nie musisz się martwić o te wszystkie rzeczy, które trzeba robić w celu zdobycia pieniędzy. O to wszystko, co powoduje stres i zabiera wiele lat naszego życia.

Jeśli musiałbym dokonać wyboru między pozostawieniem moim dzieciom i wnukom pieniędzy lub podstawowych zasad tworzenia i utrzymywania bogactwa, wybrałbym edukację. Nauczą się szanować pieniądze, które same zarobią i następne pokolenie wychowają w tym samym duchu.

 

Na podst. Ten Pillars of Financial Independence, Dennis Miller, Miller’s Money Forever

 

Sieci społecznościowe

Tagi