E jak efekt pewności wstecznej

Efekt pewności wstecznej ma miejsce, gdy uważamy, że wcześniej przewidywaliśmy to, co dzieje się obecnie. Ale to złudzenie, bo przecież nie mamy daru wróżenia.

Jedno z badań pokazuje, że inwestorzy nie tylko mylą swoje przewidywania z tym, co się później wydarzyło, ale także nie potrafią tego błędu rozpoznać. Co ciekawe, menedżerowie finansów są bardziej do tego skłonni, niż studenci. Może dlatego, że są bardziej zmotywowani, by mieć rację.

Istnieją tego liczne, powiązane ze sobą przyczyny. Mamy potrzebę postrzegania świata jako struktury – miejsca które mamy pod kontrolą. Przez to snujemy opowieści, żeby nadać sens temu, co się działo. Ale pamiętamy jedynie rzeczy, które już się wydarzyły, przez co te nasze historie wydają się być jedynymi możliwymi. Ale nie są, nawet nie opisują tego, co naprawdę zaszło. Ten typ upraszczania przeszłości prawdopodobnie wpływa na działania podejmowane w przyszłości. Niedobrze, jak na dzisiejszy skomplikowany świat.

Nawet CIA przyznaje, że wyeliminowanie efektu pewności wstecznej jest praktycznie niemożliwe. Ale próba rozważenia ewentualnych alternatywnych wyników naszych działań i oceny ich prawdopodobnej wartości może chociaż zmusić nas do pomyślenia, że możemy być tendencyjni. Prowadzenie dziennika także otwiera oczy.

 

 

Na podst. H is for Hindsight Bias, The Psy-Fi Blog

Sieci społecznościowe

Tagi