Emocje prowadzące do otyłości

Z czym kojarzy Ci się wizyta u babci? Czy kojarzysz z internetu popularnego mema, który przedstawia zdjęcie szczupłego chłopca podpisane zdaniem „Idę do babci” oraz tuż obok drugie już z chłopcem otyłym, pod którym widnieje zdanie „Wracam od babci”? Sądzę, że wielu osobom przyjemnie się robi na sercu na wspomnienie odwiedzin u babci czy mamy, podczas których bliscy skutecznie zadbali, aby najadły się one na zapas.

Przypominam sobie reklamę, przedstawiającą młodą kobietę, która zapłakana z powodu jakiegoś niepowodzenia przychodzi z wizytą do mamy i natychmiast zostaje poczęstowana talerzem zupy. Następny kadr pokazuje tę samą kobietę, która już z błogim uśmiechem na twarzy konsumuje posiłek.

W wielu przypadkach dzieje się tak już od pierwszych dni życia, kiedy to małe dziecko niemal na każdy atak płaczu dostaje butelkę lub pierś mamy z ciepłym mlekiem. Efektem takich zachowań w człowieku rodzi się skojarzenie złego samopoczucia z jedzeniem i jeśli w porę nie zostanie uchwycone gruntuje się ono przez długie lata. Z tego miejsca droga do nadwagi jest już całkiem prosta, następna konsekwencja to otyłość, która jak wiadomo prowadzi do wielu chorób.

Często spotykam ludzi, którzy dotknięci problemem nadmiaru kilogramów stosują rozmaite diety odchudzające i musztrują siebie ciągłymi zakazami i nakazami. Najczęściej są oni sfrustrowani, pełni niepokoju i poczucia winy, które spowodowane jest brakiem konsekwencji w swoich żywieniowych postanowieniach. To błędne koło do niczego dobrego nie prowadzi a już na pewno nie do osiągnięcia stałej, satysfakcjonującej, upragnionej wagi.

Jako zdecydowany przeciwnik diet odchudzających reprezentuję postawę, w której należy uważnie przyglądać się swoim zachowaniom żywieniowym oraz skrupulatnie je analizować co w konsekwencji uświadomi nam co tak naprawdę ma wpływ na to dlaczego i z jaką częstotliwością sięgamy po kolejny posiłek. Jeśli dotychczasowe odżywianie doprowadziło nas do nadmiaru kilogramów prawdopodobnie głód czy odżywianie organizmu nie były jedynymi powodami jedzenia. Oczywiście zaspokajanie kubków smakowych jest równie istotne, jednak warto aby szło w parze z zaspokajaniem potrzeb organizmu na składniki odżywcze i minerały a nie jedynie źródłem nadprogramowych i bezwartościowych kalorii.

Przy odrobinie zaangażowania można wypracować u siebie zdrowe nawyki żywieniowe poprzez analizę oraz uświadamianie a następnie praktyczne wdrażanie zdobytej wiedzy do swojego życia. Warto popracować nad tą sferą ponieważ życie bez diet odchudzających oraz pełną akceptacją swojego ciała jest naprawdę o wiele przyjemniejsze.

OTRZYMAJ RABAT 15 % NA ZAKUP KURSU „ODSTAW DIETY I SCHUDNIJ”  WPISUJĄC W SKLEPIE HASŁO „ZDROWIEPOWRACA”– DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Link: https://www.kobiecaiszczesliwa.pl/psychoodzywianie/

Agnieszka Szumiec

Autor

Agnieszka Szumiec – od lat interesuję się zdrowym stylem życia a przede wszystkim zdrowym sposobem odżywiania dlatego postanowiłam przypieczętować tę pasję edukacją w zakresie dietetyki. Jestem świadoma, że sama teoria nie wystarczy dlatego zdecydowałam się poszerzyć tę specjalizację o psychodietetykę. Obecnie wspieram kobiety w ich decyzjach dotyczących zdrowego stylu życia, pomagam im lepiej poznawać siebie i swoje potrzeby oraz próbuję uaktywnić ich kobiecą siłę. Więcej na : www.kobiecaiszczesliwa.pl 

 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi